החל מ-29 בספטמבר החליט הרמטכ"ל על עוצר יציאות של עד חודש ימים למערך הלוחם בצה"ל ולחיילים בהכשרות.

אך כמה חיילים וחיילות מבסיסים בפיקודים השונים מתארים מציאות בה עוצר היציאות לא חל על הקצינים, שיוצאים הביתה וחוזרים תוך שהם מסכנים את היחידות בהדבקה. החיילים מרגישים חוסר דוגמה אישית מהמפקדים והדבר מעורר תסיסה.

"קצינה או קצין שיוצאים הביתה לא יכולים להביא איתם קורונה בחזרה ליחידה?", אמרה ל-mako חיילת בבא"ח של אחת מחטיבות החי"ר, שלא יצאה הביתה מלפני ראש השנה. "אנשים פה לא יוצאים והם שאמורים לתת דוגמה אישית יוצאים וחוזרים כאילו כרגיל. מדובר גם על קצינים ונגדים צעירים, לא רק כאלה שהם הורים עם ילדים בבית".

"אנחנו שחוקים לגמרי", תיאר חייל נוסף, לוחם בגדוד מבצעי בדרום. "המשימות גם ככה לא פשוטות בשגרה וכבר חודשים שבקושי רואים את הבית. זה שאין דוגמה אישית מהקצינים זה בכלל מוציא את האוויר, הם לא מטפלים בבקשות יציאה חריגות של חיילים ואז יוצאים בעצמם, זו פשוט חוצפה".

החיילים חוששים להתראיין בשמם ולציין את שם היחידה, לא רוצים להיתפס כבכיינים ש"פותחים עיניים" על הקצינים, אך הם אומרים שלא יכולים לשתוק יותר על מה שלתחושתם הוא חוסר דוגמה אישית שפוגע במוטיבציה ובתפקוד במשימות, מעבר לסיכון בהדבקה בקורונה.

View this post on Instagram

״עוצר יציאות״ אני בטוחה ששמעתם בתקשורת על כך שכלל חיילי צה״ל חזרו לסגר מלא בבסיסים לתקופה של כחודש ויותר מכך, אז ״כלל חיילי צה״ל״ זו הגדרה גדולה מדיי ביחס למצב. כלל חיילי צה״ל ״הפשוטים״ הם אלו שנמצאים כרגע בבסיסים ונערכים לסגירה של חודש ויותר. כשבאותו הזמן, הקצינים והנגדים (גם אלו שאין להם ילדים ומשפחה לגדל) יוצאים על בסיס קבוע בכל סופ״ש בזמן שחייליהם סוגרים שבתות וחגים. מי שלא נמצא בשירות סדיר חסין לקורונה ולא ידענו?!?!?! יציאתם של אותם הקצינים והנגדים מסכנת את בריאות כל החיילים שאליהם הם חוזרים בכל שבוע מחדש לאחר שנפגשו עם משפחותיהם וחבריהם בזמן שהותם בבית. רק בשבוע האחרון התגלו קצינים רבים כחולי קורונה בבסיס שבו אנחנו משרתות, כאלו שהיו בבית וכן גם כאלו שהפרו את תנאי הסגר האזרחי. בנוסף, גם עובדי שקם ומטבח שבשירות סדיר ממשיכים בסבבים של שבוע שבוע, נפגשים עם אנשים בבית ובסופו של דבר חוזרים להכין לנו אוכל ולהסתובב בנינו כמו כולם. מספר החולים והמבודדים שנמצאו בבסיס שלנו בשבוע האחרון גובר על הכל!! שכן גם במגורים בקומה מעלינו שוהה חולה ואנחנו מרגישות חוסר ביטחון בריאותי מטורף!! אנחנו מאמינות בשיוויון בין כל החיילים וניכר שיש אפליה חד משמעית בין חיילי צה״ל שמיישמים את ההנחיות של הסגר . וכן ההנחיות צריכות להיות מיושמות על כלל החיילים מלבד לחריגים, כך שאין יציאה ואין כניסה, בין אם זה מהבית/מהבסיס. אז למישהו יש תשובה למחדל הזה? הרי אם נעלה את זה לקצינים שלנו נקבל עונש ואין לנו למי לפנות!! גם מסכימים? מכירים מישהו שיכול לקדם את הנושא? שתפו! שתפו! שתפו! #אנחנו_לא_חסינים #שוויון #צהל #קורונה #גם_לנו_אכפת #אחדותואכפתיות

A post shared by @ idf_il on

טענות דומות נשמעו גם בגל הראשון של הקורונה כשהוטל לראשונה עוצר יציאות. כעת הדבר גורם לתסיסה רבה בתוך היחידות, שבא לידי ביטוי גם בפוסטים שונים שהעלו חיילים וחיילות ברשתות החברתיות בימים האחרונים.

בצה"ל מדגישים את חשיבות השמירה על הנחיות הקורונה לקטיעת שרשראות ההדבקה ושמירה על רציפות תפקודית ביחידות, אך צריכים לקחת בחשבון שגם התסכול המבעבע הזה עלול לפגוע בחדות ובדריכות של החיילות והחיילים בשטח.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה:

"בהתאם להערכת המצב בצה"ל, הוחלט על עוצר יציאות לחיילים למשך חודש ימים, זאת על מנת לצמצם את ההדבקה בבסיסי צה"ל ולשמור על בריאות החיילים וכשירותו המבצעית של צה"ל. כחלק מהנחיות הסגר, אנשי הקבע ביחידות הסגורות נדרשים לצמצם את היציאות מהבסיס בהתאם, תוך שמירה על ההנחיות".

תרגיל בתקופת קורונה (צילום: דובר צה"ל )
קשה לבצע ככה משימות. אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר | צילום: דובר צה"ל