כוחות גדולים של צה"ל פעלו במהלך הלילה (בין שני לשלישי) לחשיפת מטעני חבלה ותשתיות טרור במרחב העיר טול כרם שבשומרון. במהלך הפעילות הופעל מטען גחון כבד, שהוטמן בכביש ראשי בעיר, לעבר D-9 של צה"ל. האירוע תועד על יד הפלסטינים שטענו לפגיעה בכלי, אך בצה"ל דוחים את הטענות ומבהירים כי לא היו נפגעים במהלך הלילה.

בסרטון שהופץ ברשתות החברתיות על ידי הפלסטינים, ניתן לראות את ה-D-9 נע על הכביש, לא רואים בתיעוד את כוחות האבטחה שנמצאים שם סביבו. במהלך הפעילות ההנדסית נראה פיצוץ אדיר כאשר מחבלים הפעילו מטען גחון שקברו בכביש. למרות האפקט כפי שהוא נראה בסרטון, הכלי ההנדסי עליו שני לוחמי חיל ההנדסה המשיך במשימתו ולא היו נפגעים.

במרחב טול כרם פעלו במהלך הלילה כוחות רבים של צה"ל בהם גם לוחמי היחידה המיוחדת של חיל ההנדסה - יהל"ם, סיירת גולני, כוחות מג"ב ואחרים. מדובר בפעילות נרחבת שבוצעה בהכוונת שב"כ, שהצביע על המקומות בהם ארגוני הטרור הטמינו מטענים ועל מצבורי אמל"ח. מידע מודיעיני מדויק של השב"כ מביא לאותן פעולות בהן חורשים את הכבישים והדבר, יש לציין, לא נעשה באופן שרירותי.

"במהלך הפעילות חשודים הבעירו צמיגים, השליכו מטענים לעבר הכוחות והתנהלו חילופי ירי עם מספר חמושים, זוהו פגיעות. בנוסף, כלי הנדסי של צה"ל שפעל במרחב מחנה הפליטים על מנת לחשוף מטענים חשף מטען שהתפוצץ, אין נפגעים לכוחותינו", נמסר מצה"ל. לפחות מחבל אחד שירה לעבר הכוחות נהרג. 

המטענים של המחבלים שמסכנים את האוכלוסייה שלהם 

בצה"ל מדווחים על ניסיון של ערים רבות, בהן טול כרם, לייבא את מודל הטרור הפלסטיני. זה כולל הקמה של גדודי חמושים ללחימה מול צה"ל ואת תחום המטענים.

ארגוני הטרור שם מטמינים מטעני חבלה במשקל עשרות וגם למעלה מ-100 ק"ג ברחובות ומתחת לכבישים ראשיים, עליהם נעים אלפי אזרחים בכל יום. מדובר במטענים מאולתרים לא יציבים, מה שללא ספק מסכן גם את הפלסטינים עצמם.

צה"ל בהכוונת שב"כ ביצע בתקופה האחרונה מבצעים נרחבים נגד מטעני החבלה של ארגוני הטרור. הטיהור של השטח נועד גם לאפשר לכוחות כניסה חופשית בכל פעם שיהיה בזה צורך, למשל לסיכול פיגוע ומעצר מבוקשים. במהלך הלילה האחרון נעצרו 19 מבוקשים בפעילות כוחות צה"ל, שב"כ ומג"ב ברחבי יהודה ושומרון.