חיילי הצנחנים באימון (צילום: דובר צה"ל)
"החיילים יוצאים מההכשרה בבא"ח הרבה יותר מקצועיים" | צילום: דובר צה"ל

גם בצה"ל מסכמים את השנה ומוקירים את היחידות על הפעילות במהלך השנה החולפת. אתמול נערך טקס היחידות המצטיינות לשנת 2013 במעמד הרמטכ"ל אשר העניק ליחידות נבחרות תעודות הערכה על הפעילות המבצעית במהלך השנה וכן על תחום האימונים. הזוכה במקום הראשון בבית החטיבות היא חטיבת הצנחנים שבסיס ההדרכה שלה זכה במקום השלישי, אחרי בסיס ההדרכה של חיל הים שזכה במקום הראשון ובסיס חוות השומר של חיל החינוך והנוער שכבש את המקום השני.

"זהו יום חג", אומר סגן מפקד החטיבה האדומה, סא"ל מאיר אלמלל. "קיבלנו תעודה שמביעה את ההערכה לפעילות והאימונים של החטיבה בשנה האחרונה. החטיבה הצטיינה בתחום המקצועי, באימונים ובניהול הידע ובגלל זה קיבלנו את התעודה".

חיילי הצנחנים באימון (צילום: דובר צה"ל)
אימונים גם בסופי השבוע, תרגול ובחינה של תורות חדשות | צילום: דובר צה"ל

חיילי הצנחנים באימון (צילום: דובר צה"ל)
מתאמנים מול אויב משתכלל ומתפתח | צילום: דובר צה"ל

חטיבת הצנחנים, חטיבה שבולטת בצה"ל כבר מראשית ימיו, קיימה השנה סדרת אימונים תובענית מאוד בכל המתווים ויחד עם זאת, צברה לא מעט הישגים מבצעיים בשטח, ביניהם, ירי והריגה של מחבל שירה לעבר חיילי הסיירת בקלקיליה לפני כשבוע וחצי וכן השבה למקורות ירי בסוריה ונטרולם – פעילות שבוצעה על ידי חיילי גדס"ר צנחנים ברמת הגולן.

בתחום האימונים, כך מספר אלמלל, החטיבה חידשה השנה כשעברה לסדרת אימונים ארוכה יותר ומאתגרת יותר, כאשר כבר בשנה הקרובה מתוכננים תרגילים ארוכים ממשהיו עד כה - 18 ימים, ללא הפסקה, כולל סופי שבוע. "האימונים השנה היו הרבה יותר אינטנסיביים והרבה יותר מאתגרים מבחינה פיזית וזה כנראה גם מה שנראה בשדה הקרב. ביצענו תרגילים ארוכים יותר ונרחבים הרבה יותר מבחינת השטח. תרגלנו את כל המתארים האחרונים במהלך התרגילים. שמנו דגש על מתאר צפון ומתארים מיוחדים יותר כי חטיבת הצנחנים היא חטיבה מובילה בצבא. בסיכומה של השנה אני יכול להגיד שהצלחנו לעשות את זה בצורה הכי טובה שיש".

חיילי הצנחנים באימון (צילום: דובר צה"ל)
בשנה הקרובה - אימון של 18 ימים | צילום: דובר צה"ל

>> נושמים צבא? לסיפורים הכי מעניינים, הצטרפו לפייסבוק של פז"ם

עוד בתחום ההכשרות והאימונים, מספר אלמלל, כי בשנה האחרונה פיתחה החטיבה תורות לחימה חדשות, תרגולות חדשות ודרכי פעולה חדשות מול האויב, כמובן שבהתבסס על מודיעין ולמידת האויב. "את הכל אנחנו מגבים עם חומר מבצעי, הפקת לקחים, למידה ומתן פתרונות בשטח ולא רק ברמת התיאוריה. זה היופי שלדעתי ובגלל זה זכינו".

בסיס ההדרכה של החטיבה נחשב בעבר לקרם דלקרם של בסיסי הטירונות בצבא, או כפי שכונה – "לונה בא"ח". השנה הוא הצליח אמנם הצליח לכבוש רק את המקום השלישי, אבל הפעילות בו השנה, על פי אלמלל, ראתה שיאים חדשים. "הבא"ח הצליח לשכלל את ההכשרה ולהפוך אותה להרבה יותר רלוונטית. החיילים יוצאים ממנה הרבה יותר מקצועיים. היום אנחנו מקיימים בבסיס שבועות מלחמה כוללים שמביאים אותם למיומנות בתנועות ארוכות, עבודה עם מסוקים, תרגילי אש ושיתופי פעולה עם שאר החילות. הצלחנו למקסם את המפרט של הבסיס ולהביא את הכל לידי ביטוי".

הפרס לא בא לידי ביטוי רק בהערכה, אלא גם במענק על סף 50 אלף שקל שמועבר לקופת היחידה. לדברי אלמלל, הסכום הזה יושקע בהעצמת יכולות החטיבה, מה שיבוא לידי ביטוי באמצעים שיקבלו החיילים בשטח. "חשוב שהבשורה תועבר עד אחרון החיילים. מדובר בהישג שהגענו אליו בזכות פעילות של כל אחד מהחיילים, מפקדי המחלקות, מפקדי הפלוגות, המג"דים ועד מפקד החטיבה".

>> זה הזמן שלהם: כך פועלים האלפיניסטים בצפון המושלג