הותר לפרסום: במבצע משותף של צה"ל, שב"כ ומשטרת ישראל (ימ"מ) ברפיח, חולצו הלילה - בין ראשון לשני - שני חטופים ישראלים, פרננדו סימון מרמן (60) ולואיס הר (70) אשר נחטפו על ידי חמאס לרצועת עזה מקיבוץ ניר יצחק שבנגב המערבי במהלך טבח 7 באוקטובר.

מצבם של השניים טוב ונמסר כי הם הועברו לבדיקות רפואיות במרכז הרפואי שיבא תל השומר. שעות בודדות לפני ההודעה פרסם צה"ל הודעה חריגה יחסית לשעת לילה על גל תקיפות של מה שהוגדר "מטרות איכות" במרחב שבורה שבדרום רצועת עזה, שנועדו כנראה לסייע לפעולת החילוץ.

מדובר על מבצע מורכב מאוד שביצע שירות הביטחון הכללי והימ"מ של משטרת ישראל ביחד עם צה"ל, חיל האוויר ומעטפות יבשתיות של פיקוד הדרום. עבדו עליו תקופת זמן ממושכת, כולל אימונים ומודלים. היו מספר היערכויות ולא היו תנאים לבצע אותו עד שהגיע הרגע המתאים.

הייתה מורכבות מאוד גדולה בהגעה אל היעד ברפיח, הכוחות הגיעו בצורה חשאית ליעד וביצעו פעולה מורכבת מאוד במתחם של בניין בקומה השנייה, שבו הוחזקו החטופים. מדובר בעבודה חשאית עם חיפויים, מעטפת אווירית גבוהה ומודיעין אינטימי ביותר לאורך כל הביצוע.

החטופים שחולצו פרננדו סימון מרמן ולואיס הר
החטופים שחולצו פרננדו סימון מרמן ולואיס הר

⁠סמוך לשעה 01:00, מתחיל האירוע. הוא מתפתח עם הרבה מאוד אש מהמרחב ולוקח זמן. בשעה 1:49 מתבצעת פריצה לתוך המבנה, כשבבתים ליד ובתוך הבית יש שומרים חמושים. הכוחות מסתערים לתוך המבנה ב"פריצה חמה" והפעלת מטען, הדלת הייתה נעולה, ונכנסים לתוך המבנה תוך הפעלת אש של כוחות שהיו בשטח ומהאוויר.

חלק מלוחמי הימ"מ והשב"כ חיבקו את לואיס ופרננדו כדי להגן עליהם בגופם, תוך כדי שחבריהם מחסלים מחבלים בדירה ובבנינים סמוכים. בשעה 01:50 החלו מטוסי קרב של חיל האוויר לתקוף ברפיח, והלוחמים בקרקע החלו לפנות את שני החטופים החוצה תחת אש.

יש פצוע קל אחד לא מאש, והכוח מנתק מגע עם מעטפת חזקה מאוד של שייטת 13 וחטיבה 7. הגיעו עם החטופים למסוק שהמתין להם ומשם המסוק המריא לשיבא לבצע בדיקות רפואיות, כששם הם פוגשים את בני משפחותיהם.

בחפ"ק ישבו ראש השב"כ, הרמטכ"ל, מפכ"ל המשטרה, ר' אמ"ן, ר' אמ"ץ ומפקד חיל האוויר. כולם היו דרוכים ועבדו במרץ בלילה הזה. הגיעו לשם גם שר הביטחון וראש הממשלה. מפקד פיקוד הדרום אלוף ירון פינקלמן ניהל את המבצע מהפיקוד בבאר שבע ביחד עם מפקד אוגדה 98 דן גולדפוס, שמנהל את המבצע הזה מה"קדמית" שלו.

כוחות משוריינים של חטיבה 7 ליוו את הכוח ולקחו אותו למנחת באופן בטוח. נמ"רים עם כוחות שייטת 13 גם היו שם. החטופים פגשו את המשפחות שלהם בבית החולים שיבא ומצבם טוב. הפעולה לקחה סדר גודל של כשעה ובצה"ל מעריכים כי במבנה ממנו חולצו שהו שלושה מחבלים שלא ברור כמה מהם נהרגו.

גלנט: "מבצע מרשים, נשיב את החטופים בכל דרך"

"מבצע חשוב מאוד, יש לנו עוד 134 חטופים שאנחנו יודעים שאנחנו צריכים לעשות כל מה שאנחנו יכולים על מנת להחזיר אותם הביתה", אמרו הבוקר בצה"ל. "יש פה סיפור גבורה מאוד גדול, לוחמי שב"כ וימ"מ שבאמת ברמה מקצועית, ביצוע ואומץ גבוהים מאוד".

שר הביטחון יואב גלנט מסר הבוקר: "במבצע חילוץ מרשים, כוחות הביטחון הצליחו להשיב הלילה לישראל את פרננדו מרמן ולואיס הר שנחטפו מקיבוץ ניר יצחק. יחד עם ראה"מ והפיקוד הבכיר, עקבתי אחר המבצע מהחפ"ק - מלוא הערכה לכוחות צה"ל, שב"כ וימ"מ על פעולה חשובה וביצוע איכותי. נמשיך לממש את מחויבותנו להשיב את החטופים, בכל דרך".

כזכור עד כה חולצה בחיים מרצועת עזה בחיים רק החטופה טוראי אורי מגידיש, תצפיתנית שנחטפה מהבסיס בשבעה באוקטובר. גם היא חולצה במבצע משותף עם השב"כ וכעת, כאמור, שני חטופים ישראלים נוספים חולצו חיים מהרצועה.

הפעולה בוצעה ברפיח, שנמצאת במוקד בימים האחרונים. ישראל טוענת כי יחד עם אזרחים שהתפנו מצפון רצועת עזה לרפיח שבדרומה במהלך המלחמה, מוחזקים גם חטופים, ייתכן וחלקם אף משמש כמגן לבכירי חמאס שנמצאים שם. כעת ייתכן כי החטופים שחולצו משם יהוו ראייה נוספת לאותן טענות, על רקע הקושי המדיני מול ארה"ב ומצרים המתנגדות בשלב זה לכניסה קרקעית של צה"ל גם למרחב רפיח.