בישראל לא רוצים לראות את חמאס נכנס למעגל הירי. אם חמאס יצטרף ללחימה, מבינים בצה"ל, יכולות האש שנראה מעזה יהיו הרבה יותר גבוהות.

על פי הערכות האחרונות שיצאו מצה"ל, לג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני - גא"פ - כ-8,000 רקטות, רובן לטווחים קצרים.

רוב הרקטות שלהם מייצור מקומי על פי הדרכה איראנית ומכונות שהוברחו לשם, כנראה דרך סיני. יש גם מספר לא ידוע של רקטות תקניות שהוברחו מאיראן.

למעשה, האיראנים שיפרו את הרקטות ואפילו הפכו אותן לגוף שניתן לפירוק והרכבה קלה, כדי שניתן יהיה להבריח דרך מנהרות. בנוסף לזה, לזרוע הצבאית של הגא"פ, "פלוגות אל־קודס", יש כ-6,000 לוחמים.

מבט לכיוון חמאס מספר סיפור שונה לגמרי. לפני מבצע צוק איתן היו לחמאס כ-10,000 רקטות והמערך הזה נפגע מאוד קשה במבצע.

צה"ל טען אז שהם סיימו את צוק איתן עם כמות הרקטות לטווחים של עד 40 קילומטר של כ- 1,500 עד 2,000 יחידות ואילו כמות הרקטות לטווחים ארוכים, אותן רקטות שמגיעות לאזור גוש דן, עמדה על כמה עשרות. רק שבחמש השנים שחלפו מאז צוק איתן מערך הרקטות של חמאס עזה הפך למפלצתי.

הערכה כיום שלחמאס יש למעלה מ-10,000 רקטות. גם שם רוב הרקטות הן מייצור מקומי. אותם מפעלי ייצור תת-קרקעיים שחיל האוויר הישראלי תוקף מדי פעם. לצד אלו יש לחמאס עוד כמה אלפים בודדים של רקטות תקניות. אותם גראדים רוסיים שעברו שיפור על ידי האיראנים וגם הסינים.

אבל מה שבאמת מאתגר במערך הרקטות של חמאס זה הארגון. רוב הרקטות הן לטווחים של 20 עד 45 ק"מ. אולם הערכה היא שיש לחמאס עוד כמה עשרות ואולי גם מאות בודדות של רקטות לטווחים ארוכים יותר של 80 עד 160 ק"מ ובנוסף, גם כמה עשרות לטווח של עד 200 ק"מ. במקרה של גא"פ הנתון הזה עומד על כמה עשרות.

בניגוד לגא"פ, לחמאס יש מערך רקטות עם הרבה יותר משגרים והוא הרבה יותר מאורגן ומוסתר. כגוף ששולט ברצועה הייתה להם יכולת לבנות תשתית שיגור תת-קרקעית שהרבה יותר קשה לאיתור וגם לחיסול.

תשתית הפיקוד של חמאס לא נפגעה, בטח ביחס לגא"פ ביממה האחרונה. מדובר בארגון שכבר הוכיח שיש לו שליטה בכוח הרקטות שלו ממש כמו של צבא סדיר. חמאס מסוגל לשגר כמות ענק של 500 וגם 700 רקטות ביממה והם כבר הוכיחו זאת.

יירוט גראד כיפת ברזל (צילום: Christopher Furlong, GettyImages IL)
יירוט של רקטת גראד | צילום: Christopher Furlong, GettyImages IL

בלחימה ארוכה הם יודעים לנהל מערך שיגורים מסודר שיעמוד על קצה של 250 עד 300 ליום. יש לציין שכמות הרקטות היא לא הפקטור היחיד, ישנה חשיבות גם לכמות המשגרים.

איום נוסף שחמאס מייצר באופן משמעותי יותר מגא"פ נמצא על הקרקע. לחמאס יש כ-15,000 לוחמים מהם כ-5,000 אנשי 'כוח נוחבה' הנחשבים לאיכותיים יותר ומאומנים.

יש להם אלפי טילי נ"ט מתקדמים ומדובר בארגון שכבר הקים יחידת קומנדו ימי ואפילו זרוע אווירית עם כלי טיס בלתי מאוישים ורחפנים. חמאס הוא לא איום קיומי על מדינת ישראל, אפילו לא אסטרטגי. אבל אפשר להבין למה ישראל מעדיפה להשאיר אותם מחוץ למעגל הלחימה.