צה"ל חוזר למקומות שכבר יצא מהם, ירי הרקטות מתרחב: אוגדה 98 בפיקודו של תא"ל דן גולדפוס, חצתה אתמול סמוך לשעה שמונה בערב את גבול רצועת עזה, כשהיא מתוגברת בשריון של חטיבה 7, ונכנסה לג'באליה שבצפון הרצועה אחרי תקיפות מהאוויר והנחיות של הצבא לתושבים העזתים להתפנות מהמרחב. עם כניסתה החל, שוב, השלב הקרקעי בג'באליה וכעת פועלות בעזה 3 מסגרות אוגדתיות.

הפלסטינים מדווחים הבוקר (א') על חילופי אש כבדים עם כוחות צה"ל במרחב ג'באליה, בשלב הזה בחלק המזרחי. זאת אחרי שאוגדה 98 מתוגברת בטנקים נכנסה לשם. צה"ל חוזר למרחב זה בפעם השלישית, אחרי שזיהו כי חמאס משקם שם את היכולות שלו. זאת אחרי שהיו שם בתחילת התמרון הקרקעי וגם אחרי הפסקת האש של עסקת החטופים.

המבצע בג'באליה מתנהל בדומה לזה שבזייתון, גם שם מדובר בחזרה של הכוחות אחרי שפעלו במרחב שבצפון הרצועה מספר פעמים, בתחילת התמרון הקרקעי ובמהלכו. בזייתון פועלת בימים האחרונים אוגדה 99 בהובלת צק"ח נח"ל. ביממה האחרונה עדכן צה"ל כי לוחמי חטיבת הנח"ל חיסלו מספר מחבלים ובנוסף חשפו כמות גדולה של אמצעי לחימה, פירים ומשגרים. בנוסף חשפו שם מפקדה של חמאס.

צה"ל מגביר את עצימות המלחמה ומנהל מספר מבצעים במקביל עם 3 מסגרות אוגדתיות. את המבצע בג'באליה מובילה אוגדה 98 מתוגברת בטנקים של חטיבה 7. במרכז הרצועה פועלת אוגדת המילואים 99 בפיקודו של תא"ל ברק חירם עם חטיבת הנח"ל, חטיבה 2 וחטיבות שריון. וברפיח פועלת אוגדה 162 עם חטיבת השריון 401, חטיבת גבעתי ויחידות נוספות.

קצין בכיר אמר בשיחה עם mako שצה"ל: "מגביר את הלחץ על חמאס ולא מאפשר להם להתעצם מחדש במקומות שיצאנו מהם. ברפיח הפעולה מתרחבת, אבל אנחנו יכולים לעצור ולהגביר בכל שלב, על פי החלטת הדרג המדיני אם תהיה התקדמות במשא ומתן לשחרור החטופים או אם ירצו להגביר את הלחץ, כדי להשיג התקדמות כזאת".

עוד אמר הקצין: "הכוחות רושמים הישגים מול חמאס, הרגנו בימים האחרונים עשרות מחבלים במספר מרחבים שאנחנו פועלים בהם במקביל, חשפנו והשמדנו הרבה מאוד אמל"ח, פירים ומשגרי רקטות". אבל הוא מוסיף, "בתיאום ציפיות חשוב להגיד שאנחנו נראה חזרה לאותם מקומות אל מול ההתעקשות של חמאס לשקם את היכולות הצבאיות והשלטוניות שלו".

הצפי להמשך והרחבת טווח השיגורים

בסוף השבוע אמר בכיר בצבא ש"גם אחרי כל הפעולות והפשיטות הללו, חמאס יישאר שם". הוא הוסיף, "כדי להשפיע על חמאס צריך חלופה שלטונית. אין פתרונות קסם. הכי חשוב זה להחליט ואי-החלטה גוררת את המציאות הנוכחית". מה שנראה בלי ספק כמו מסר ואזהרה של הצבא לדרג המדיני.

זה קורה בין השאר אחרי התגברות האש מעזה וירי שני מטחי רקטות לכיוון באר שבע בסוף השבוע, אחרי חודשים ארוכים שזה לא קרה. הלילה שוגרו רקטות גם לכיוון אשקלון, שם הייתה נפילה ושלושה נפצעו כתוצאה מכך. חמאס משגר בכל יום רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי העוטף והכוחות שנמצאים בתוך הרצועה. כפי שפרסמנו מספר פעמים בתקופה האחרונה, ההערכה היא שבעזה נשארו אלפי רקטות, רובן לטווח קצר.