בצה"ל מתגאים לאחרונה במתיחת הפנים שעברו כמה מהבסיסים הוותיקים של הצבא, אך נראה שדווקא הלוחמים המוצבים בחזית ניצבים לא רק בחזית מול האויב אלא נאלצים להתמודד גם אם תנאים קשים ואפילו מסוכנים מבחינה בריאותית.

בימים האחרונים פנו קרוביהם של חיילים המוצבים בגבול מצרים אל מערכת mako פז"ם וטענו לתנאי תברואה קשים ומסוכנים במוצב. "זה מוצב פלוגתי סמוך לגדר הגבול", סיפרו בסביבת הלוחמות והלוחמים מגדוד קרקל המשרתים שם. "במהלך התעסוקה המבצעית הובטחו כבר לפני מספר חודשים עבודות תחזוקה ותברואה במקלחות ובשירותים, אך הדבר לא קרה וכלום לא השתנה".

אזור המקלחות במוצב
העובש במקלחות המוצב

בין היתר מתארים החיילים מקלחות מלאות בתולעים, קני צרעות, עכברים, ג'וקים, עובש, טחב ומים עומדים. לפני כשבועיים פרצה בפלוגה מגפה של חיידק ההליקובקטר כתוצאה מהמצב הלא סטרילי של המקלחות.

"חשוב לציין שהמוצב בתפוסה של כ-100 לוחמים ולוחמות שנאלצים להתמודד יום יום עם התנאים המחפירים", הוסיפו קרוביהם. "לפניות בעניין התקבלו תשובות כמו 'זה תקוע באוגדה, מחכים לתקציב, זה בטיפול, עוד שבועיים' אבל כנראה שהכל סיפורים".

אזור המקלחות במוצב (צילום: פרטי)
מים עומדים, לכלוך ושפכים באזור המקלחות | צילום: פרטי

"מצב המקלחות פוגע בהיגיינה ובבריאות הלוחמים שתורמים שנתיים ושמונה חודשים מחייהם כדי להגן על המדינה שלנו, היחס הזה ממש לא מגיע להם", סיכמו הפונים. "ניסינו בכל דרך אפשרית להזיז דברים כדי לשנות את המצב וכלום לא עוזר, אנחנו מיואשים".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה:

"הטענה מוכרת ומטופלת על ידי הגורמים הרלוונטיים. במוצב ישנם מספר מבנים אשר מיועדים להחלפה בשבועות הקרובים ובהתאם לזאת, בוצעו עבודות תשתית ביניהן ביסוסי בטון, אינסטלציה ומים. הנושא נמצא בטיפול ועתיד להיפתר בזמן הקרוב".

גורמים צבאיים הוסיפו כי מתבצעים ריסוסים בהתאם לנדרש למען שמירה על תברואת המוצב. אנו ב-mako פז"ם מתכוונים להמשיך ולעקוב אחר הטיפול בנושא.