אחרי תעסוקה מבצעית שנמשכה למעלה מחצי שנה בגבול לבנון מול חיזבאללה, לוחמי גדוד 603 של הנדסה קרבית בחטיבה 7 השתתפו בבוחן רף של פיקוד הצפון, במטרה לבחון את כשירותם ללחימה במתווה צפוני.

במקרה של מלחמה אם תפרוץ, אלה הלוחמים שיובילו את הכוחות המתמרנים, יפרצו דרכים, יפוצצו מטענים, שדות מוקשים ויתכן כי גם מנהרות.

גדוד 603 "להב", הגיע לבוחן רף אחרי תעסוקה מבצעית בגבול לבנון, במהלכה ביצע מגוון פעילויות, בחלקן גלויות ולצדן גם מספר פעולות חשאיות, בין השאר כחלק מההתמודדות עם חיזבאללה בחצי השנה האחרונה.

הלוחמים בפעולה (צילום: דובר צה"ל)
אם תפרוץ מלחמה הם יפרצו את הדרך. הלוחמים בבוחן | צילום: דובר צה"ל

זאת, לאחר שבעיצומה של התעסוקה החלה ההתרעה בגבול הנמשכת עד היום - ולכן נדרשו הלוחמים להישאר בגזרה מעבר לתקופה המוגדרת.

במהלך בוחן הרף לוחמי 603 נמתחו עד לקצה ונמדדו בשילוב יכולות הצק"ג – צוות קרבי גדודי, תרגול לחימה במתווים שונים כמו שטח בנוי, מרחבים פתוחים, צירים הרריים ואתגרים נוספים אשר עמדו בפניהם. הכל במטרה לוודא שהלוחמים נמצאים במוכנות מקסימלית למערכה בגבול לבנון.

במקרה של לוחמי ההנדסה מדובר בשילוב של לוחמת חי"ר ומגוון מקצועות החבלה והנדסה. בין השאר הבוחן ההנדסי כלל פריצת מעבר דרך מכשול בגבול לבנון, השמדת מנהרות מבנים שנחפרו מתחת לאדמה ואתגרים נוספים עימם הכוחות ידרשו להתמודד.

את היכולות האלה הפגינו לוחמי ההנדסה בין השאר במלחמת לבנון השנייה, אז פרצו דרך הרים צירים עליהם הצליחו לנוע שיירות ענק כשהן מוסתרות מציידי הנ"ט של חיזבאללה. לוחמי הנדסה קרבית הפכו שם ל"כוכבים" של ממש, כשהצליחו לנטרל כמות גדולה של מנהרות והצילו את חייהם שם עשרות לוחמים, כשגילו מבעוד מועד מטענים מוסתרים ובתים ממולכדים.

עוד הוסיפו בצה"ל כי כחלק ממעטפת הבוחן, כדי להפיק ממנו את המקסימום וליצור תרחיש קרוב ככל האפשר לאירועי אמת, כלל הבוחן דימוי אויב, דימוי אירוע רב נפגעים וכן מצבים כמו התקלות במארבים וירי נ"ט.

"לאחר שבעה חודשים בגבול לבנון ומתוכם חודשיים של כוננות מבצעית משמעותית, נוכחתי לראות את חיילי ומפקדי הגדוד רתומים בצורה מופתית ומבצעים את משימתם בסטנדרט עליון", סיכם מפקד גדוד 603 סא"ל א'.

הלוחמים בפעולה (צילום: דובר צה"ל)
חודשים ארוכים של כוננות חיזבאללה. לוחם הגדוד בבוחן | צילום: דובר צה"ל