ארגון הטרור חיזבאללה פרסם היום (ראשון) סרטון בו הציג את כביכול את מיקום אסדת הגז כריש ואיים לפגוע בה עם טיל מתוצרת איראנית. מדובר בטיל שבצה"ל יודעים כי הוא נמצא בידי חיזבאללה ובעבר כבר פורסם כי לחיל הים יש מערכי הגנה מגוונים להתמודד איתו.

בסרטון שחיזבאללה פרסמו, שחלקו מוצג עם כיתוב בעברית, ניתן לראות צילום שחור-לבן של אסדת הגז כבר בתחילתו. התיעוד נעשה על ידי תצפית יבשתית ולא מהאוויר. חיזבאללה מנסים להציג כך את היכולת שלהם לפגוע באסדה, שנמצאת בטווח ירי הטילים שלהם.

תוך כדי הצגת כלל כלי השיט והפקת הגז באסדה, הם מספקים הצצה למשגר טיל שיוט מסוג "נור", גרסה איראנית לטיל 802-C. זהו טיל נגד ספינות לטווח ארוך שפותח על ידי האיראנים והוברח לחיזבאללה. לטיל טווח שנע בין 30 ל-200 ק"מ - תלוי בדגם, והנחיית ביות מכ"ם אקטיבית – משדר בראש הטיל שמנחה אותו לעבר המטרה.

הייצור הפיראטי וההברחות

ההערכה היא שהאיראנים הצליחו להעביר לחיזבאללה כמה עשרות טילים מהסוג הזה, שהגיעו דרך סוריה, יתכן שגם דרך הים. בעבר דווח שהאיראנים הצליחו להעביר לחיזבאללה גם טילי חוף ים מסוג "אבו-מאחדי" שהינו טיל שיוט נגד כלי שיט לטווח של 1,000 ק"מ. אותו טיל שיוט מבוסס על ה-KH-55, אותו האיראנים רכשו מאוקראינה וביצעו "הנדסה לאחור" וייצור מחדש בלי אישור ולמעשה באופן לא חוקי. לא ברור כמה טילים מהסוג הזה הועברו לחיזבאללה.

האיום על אסדות הגז הישראליות מצד חיזבאללה ברור עוד לפני פרסום הסרטון היום. חיל הים ואמ"ן נערכו לאיום הזה כבר לפני כמה שנים, זה גם מה שהביא לרכש סל ספינות הסער 6 וגם בחירת המערכות שיהיו עליהן. כולל טילים ליירוט טילים ומערכות אחרות.

חיל הים הישראלי בנה "חליפת הגנה" המשלבת בין מערכות הגנה שונות, טילים ואלקטרוניות כדי להתמודד עם איום הטילים של חיזבאללה. חליפה זו מתעדכנת מדי כמה זמן על בסיס מידע מודיעיני. אולם למרות כל זה, הערכה היא שחיזבאללה לא ישגר טילים לעבר אסדות הגז של ישראל, מתוך הבנה שפגיעה בהן תביא לתגובה ישראלית קשה ואף חריגה.

הזירה הימית (צילום: JACK GUEZ/AFP/GettyImages)
בצה"ל נערכו לאיום הזה. מערכות חיל הים | צילום: JACK GUEZ/AFP/GettyImages