סגן דניאל בן חמו, סמ"פ בגדוד 411 של התותחנים התרגל בחודשיים האחרונים לקור מאז שהוא וחייליו עלו לקו מבצעי במוצב מצפה שלגים ברכס החרמון, אבל הימים האחרונים היו חריגים גם עבורם.

"חבר'ה הגיעו לפה בשוק מהבית", הוא מתאר בשיחה ממוצב ששמו מצפה שלגים מקבל משנה תוקף בימים כאלו. "הטמפרטורה נעה בין מינוס 12 למינוס 15 מעלות, מסביב הכל לבן משלג".

ושלא תחשבו שסגן בן חמו מתלונן, נהפוך הוא. "הנוף מהמוצב מדהים, כמו תמיד אנחנו ממוקדים במשימה ובין לבין ההתאספות של כולם מאוד מגבשת".

החיילים באזור המוצב הקפוא
סגן דניאל בן חמו במוצב המושלג | צילום: דובר צה"ל

לצד המשימה המבצעית של שמירת השקט בגבול סוריה ולבנון מספר הקצין שבמוצב מחדדים את הנהלים לחיילים: "מוודאים שלכולם יש את כל הציוד ואף אחד לא חשוף לפגיעות קור או היפותרמיה, יחד עם המשימה המבצעית שהיא הראשונה בחשיבותה".

האטרקציה המרכזית במוצב בימים כאלו הופכת להיות המטבח. "יש מרק ותה חופשי, הסירים עובדים שעות נוספות והחיילים מעמיסים צלחות", מעדכן סגן מפקד הפלוגה.

את התנועה אל המוצב וממנו מבצעים הלוחמים בעזרת יחידה ייעודית. "כמו תמיד יש הרבה לוגיסטיקה, חיילים שצריכים לצאת להפניות וכדומה והכל מתבצע בסיוע יחידת פינוי שלגים שהוכשרה לכך ומתמחה בזה".

מתי יראו החיילים את הבית? "אני בין אלו שיצאו בסוף השבוע האחרון", מסכם סגן בן חמו, "אבל יש סבב וכל אחד מקבל את סוף השבוע שלו בבית. לקח לחיילים זמן להתרגל לקור אבל עכשיו כולם נהנים מהגיבוש, הנוף וממוקדים במשימה שלשמה אנחנו נמצאים כאן". 

החיילים באזור המוצב הקפוא
התנועה בצירים מתבצעת בעזרת יחידת פינוי שלגים מיוחדת | צילום: דובר צה"ל