צנחנים תפסו סמים (צילום: משטרת מרחב הנגב)
הצנחנים רדפו אחרי המבריחים, תפסו את השלל וגרמו לתפיסתם של המבריחים על ידי המשטרה | צילום: משטרת מרחב הנגב

היום (ב') לפנות בוקר הגיע ליחידת מג"ן של המשטרה (מודיעין גבולות נגב) מידע על מבריחי סמים בדואים, שהגיעו לגדר על גבול מצרים כדי לאסוף כמות גדולה של חשיש.

המידע הועבר ללוחמי הצנחנים מגדוד 101, הנמצאים על הגבול ופועלים בשיתוף עם היחידה המשטרתית. הלוחמים ניהלו מרדף דרמטי שנמשך דקות ארוכות אחר המבריחים, שניסו להימלט עם הסמים. במהלך המרדף המבריחים השליכו 100 ק"ג חשיש. הלוחמים תפסו את הסמים, ובמקביל בלשי יחידת מג"ן עצרו את המבריחים, בני 29 ו-27 . השניים נחשבים למבריחי סמים מוכרים שפועלים לאורך הגבול.

"צריך לשבח את לוחמי יחידת 101 של הצנחנים שעשו עבודה טובה מאוד והביאו לתפיסת הסם ולמעצר החשודים יחד עם בלשי מג"ן", ציין רפ"ק קייזר.

ההברחות נעשו מסוכנות – ויקרות יותר

היובש בשוק הסמים הישראלי והמחסור, בעיקר של חשיש ומריחואנה, גרם בשבועות האחרונים לעלייה גדולה בניסיונות ההברחות ממצרים לישראל.

בין שש לעשר רשתות להברחת סמים פועלות משני צידי הגבול, כאשר באחרונה החלו להבריח לישראל חשיש מסודאן ואתיופיה.עם זאת, בניית הגדר משבשת ומסכלת את מרבית ההברחות ורק פחות מחמישה אחוז של סמים חודרים לישראל. ההיצע הנמוך גורם לצרכני הסמים לשלם יותר על הסם ולמבריחים ולבלדרים לקבל יותר עבור כל הברחה – מה שגורם להם להיות אמיצים יותר בשיטות ההברחה שלהם. הם חותכים את הגדר בעצמם, חודרים פנימה או זורקים את סם מעל הגדר שגובהה חמישה מטר או באמצעות טיפוס על סולם.

"הבלדרים חזרו באחרונה לשטח לאחר שקיבלו שדרוג משמעותי לשכר שהם מקבלים עבור העברת הסם וראשי הרשתות חזרו לנהל את העניינים בשלט רחוק", אומר רפ"ק נועם קייזר, מפקד יחידת מג"ן, ומסביר שהשלמת בניית הגדר הגבול עם מצרים הקפיצה את מחירו של 25 ק"ג חשיש, שמגיע ארוז בתוך ארגז, מ-60 אלף דולר בשנת 2012 ל-180 אלף בשנת 2013. "היום בלדר מקבל עבור הברחה של ארגז חשיש (25 ק"ג) כ-20 אלף דולר. משתלם לו לבצע את ההברחה ולאחר מכן לחיות כמו מלך".

צנחנים תפסו סמים (צילום: משטרת מרחב הנגב)
כל 100 קילו חשיש שווה היום ל-180,000 דולר - פי שלוש מאשר שנה שעברה. השלל שנתפס | צילום: משטרת מרחב הנגב

לוחמי יחידת מג"ן נעזרים באמצעים משוכללים ביותר כדי לסכל את ההברחות, כולל מידע מודיעיני שהם מקבלים בזמן אמת על המבריחים ופעילותם. הם כאמור נעזרים בגדוד 101 של הצנחנים, שכבר הספיק לבצע כמה מעצרים של סוחרי סמים גדולים.

>> 40,000 טילים, 10,000 לוחמים: הארסנל של החיזבאללה