הצי האמריקאי חושף פרטים חדשים מהלילה הדרמטי, שבו איראן שיגרה נגד ישראל מתקפת טילים וכטב"מים. גורם בצי האמריקאי דיווח הלילה (בין ראשון לשני) ששתי משחתות אמריקאיות היו חלק ממערך ההגנה האווירי והן יירטו לפחות 6 טילים בליסטיים שאיראן שיגרה לישראל.

מדובר בפעם הראשונה שמשחתות מהסוג הזה מיירטות טילים בליסטיים במרחב הים התיכון. על פי האמריקאים, אחוז גבוהה מהטילים האיראנים לא הגיעו לישראל בגלל תקלות.

תרגיל משותף אמריקני ישראלי ג'וניפר קוברה‎ (צילום: חדשות 2)
תרגיל משותף אמריקני ישראלי ג'וניפר קוברה‎ | צילום: חדשות 2

הבכיר בצי האמריקאי חשף הבוקר שבמזרח הים התיכון היו שתי משחתות Carney ו-Arleigh Burke ולדבריו הן יירטו בליל המתקפה האיראנית לפחות 6 טילים בליסטיים.

עוד הוא חשף שבאותו הלילה, מטוסי הקרב האמריקאים הפילו 80 מהכטב"מים המתאבדים שאיראן שיגרה לישראל ובנוסף לזה, מטוסי קרב וספינות טילים של האמריקאים השמידו על הקרקע לפחות 6 טילים בליסטיים שהחות'ים מתימן התכוונו לשגר לעבר ישראל בלילה שבין יום שבת לראשון, כחלק מהתקיפה האיראנית.

השילוב של ספינות הצי האמריקאי במערך ההגנה הישראלי מפני טילים הוא דבר שמתורגל כבר שנים רבות, במסגרת תרגיל "ג'וניפר קוברה" המתקיים אחת לשנתיים. מדובר באימון שבמסגרתו כוחות ההגנה האווירית של ארה"ב וישראל מתרגלים יחד מגוון תרחישים של הגנה מפני טילים וחימושים שונים, ומתקיים מאז שנת 2001.

משחתות הארלי בורק האמריקאיות הן מרכיב חשוב במסגרת של אותו מערך הגנה. הן חמושות בטילים מדויקים להתקפה, ובמערכות ליירוט טילים כולל בליסטיים, המשלבות בין מכ"ם המסוגל לעקוב אחרי 800 מטרות בו זמנית בטווח של מאות ק"מ, וטילים ליירוט טילים מסוג SM-3 בעלי טווח של כמעט 400 ק"מ.

הספינות האלה הוכיחו את היכולות שלהן במספר אירועים מבצעיים, כולל יירוט של טילים וכטב"מים ששוגרו בחודשים האחרונים מתימן לישראל. השילוב של הספינות האמריקאיות במזרח הים התיכון, ולזה יש להוסיף גם עשרות מטוסי קרב בשמי ירדן ועיראק שהשתתפו ביירוט הכטב"מים, דורש תיאום וסנכרון, שהצליחו בזכות שנים של אימונים משותפים.

בארה"ב מתפרסם דיווח מעניין נוסף, על פי ה"וול סטריט ג'ורנל", שמצטט בכירים אמריקאים לפיו איראן שיגרה לישראל בין 115 ל-130 טילים בליסטיים, אולם רק מחציתם הגיעו לישראל. לטענת האמריקאים, כמעט מחצית מכמות הטילים ששוגרו על ידי האיראנים כשלו בזמן השיגור או שהתרסקו לפני שהגיעו למטרות שלהם, בגלל תקלות.

כאשר הבכיר האמריקאי נשאל על עוד פרטים, הוא אמר שרק מחצית מהטילים האיראנים ששוגרו, אלה שהגיעו לישראל, יורטו על ידי מערך ההגנה האווירי של צה"ל. "זאת יכולת הטילים של איראן", סיכם הבכיר האמריקאי, במה שנראה כמו משפט ציני שנועד לעקוץ את המשטר האיראני.