טיל לאו (צילום: במחנה)
לוחם צה"ל עם טיל לאו. "רוצים ליצור מצב שבו למפקד יהיה מגוון של יכולות" | צילום: במחנה

צה"ל חתם על עסקת הצטיידות בטילי לאו מסוג "איי-9", המעניקים לטיל יכולת חדשה: לוחמה בשטח בנוי. הלאו החדש צפוי להגיע לכוחות הלוחמים במהלך שנת 2013.

טילי הלאו שנמצאים בשימוש כוחות צה"ל ("איי-7"), מיועדים לתקיפה של רכבים, טנקים ורק"ם (רכב קרבי משוריין). כעת תתווסף היכולת לעשות שימוש בטילי לאו גם בלחימה בשטח בנוי, לפגיעה בבטון לא ממוגן. הטיל החדש שוקל ארבעה קילוגרמים וחצי, כמו הלאו הקודם, ואפקטיבי לטווח קצר יחסית של כ-125 מטרים. הוא ייראה כמו האיי-7, עם הבדל קטן בצבעו החיצוני.

"לא צריך להרוג זבוב עם תותח"

הלאו איי-9 ישמש כמטול נגד מבנים הזול פי שלושה מ"מפצח האגוזים" ("מטאדור") שקיים בצה"ל, ונרכש באמצעות דולר סיוע מחברת "נאמו טליי" האמריקאית.

"לא תמיד צריך את 'מפצח האגוזים' שהוא טיל מאוד חזק. לא צריך להרוג זבוב עם תותח", הסביר רמ"ד טילים בחטיבה הטכנולוגית בזרוע היבשה, רס"ן יהודה פרלמוטר. "אנחנו רוצים ליצור מצב שבו למפקד יהיה מגוון של יכולות. אם הוא עומד מול קיר בלוקים מבטון או מול רכב, הוא יידע לפעול בהתאם למצב מבלי להיצמד לאמצעי אחד".

בנוסף לרכש החדש, בוחנים בצה"ל סמנים לירי במטולים שיעניקו יכולת לירי לילה. הסמנים מיועדים להיכנס גם לטילי הלאו הישנים ולטילי "מפצח האגוזים" וכך להעניק את יכולת ירי הלילה בכלל מערך המטולים. "אנחנו רוצים להכניס סמן גלוי שכרגע לא קיים בשום מטול כתף לכל המטולים, וניתן את הסמן הזה לכל פק"ליסט", הוסיף רס"ן פרלמוטר.

לעמוד הפייסבוק של "במחנה"

>> צה"ל מודל 2012: כל החידושים, כל הפיתוחים