תקרית בין כוח צה"ל לבדואים בדרום תועדה בסדרת סרטונים שפורסמו ברשת החברתית "טיק טוק". תחילה נראה ג'יפ צבאי בו נע הכוח כשלושה ג'יפים אזרחיים מקיפים אותו, צופרים ומנסים להוריד אותו מהכביש תוך נהיגה פרועה.

בסרטון השני נראים קציני צה"ל מחוץ לרכב כשסביבם התקהלות של תושבי הפזורה, שמקללים אותם וצועקים לעברם שלא ייגעו בהם. אחד הקצינים דורש מהם לזוז לאחור כשרכב משטרתי מגיע למקום. בסרטון נוסף נראים חילופי צעקות בין אחד הקצינים לתושב.

על פי גרסת דובר צה"ל, הקצינים ביצעו מרדף אחר חשוד בגניבת ציוד צבאי מאימון בשטחי האש של בסיס צאלים. רכבים נוספים הקיפו את הג'יפ של הכוח באופן מאיים ועברייני והקצינים דיווחו למשטרת ישראל ועצרו בצד הדרך.

מה שלא רואים בסרטונים הוא ירי כדור לאוויר שעל פי גרסת דובר צה"ל ביצע אחד הקצינים לאור ההתקהלות המסוכנת שנוצרה סביבם. "החיילים היו בסכנת חיים ממשית. זה היה קרוב ללינץ'", טען גורם צבאי.

במשטרת מרחב הנגב והמחוז הדרומי הוחלט לתת למקרה עדיפות ראשונה ולהשתמש בכל האמצעים המודיעיניים והטכנולוגיים לאיתור החשודים והחרמת כלי רכבם. "זה אירוע חמור. מטופל בסדר עדיפות הכי גבוה ואנחנו נעשה הכל לאתר את החשודים ולמצות עמם את הדין", ציינו במשטרה. כן הוסיפו כי תלונה הוגשה ונגבו עדויות מהמעורבים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במהלך אימון בשטחי האש של בסיס צאלים, זיהו מספר קצינים חשד לגניבת ציוד צבאי ממקום האימון וביצעו מרדף אחר הרכב החשוד. במהלך המרדף הגיעו רכבים חשודים נוספים והקיפו את הג'יפ של הכוח באופן מאיים ועברייני. הקצינים דיווחו למשטרת ישראל על האירוע ועצרו בצד הדרך. לאור ההתקהלות המסוכנת שנוצרה סביבם לאחר העצירה, ירה אחד הקצינים כדור באוויר. שוטרים הגיעו למקום והוגשה תלונה כלפי המעורבים באירוע. בנוסף בוצע תחקור ראשוני על ידי המפקדים והופקו הלקחים הרלוונטיים לאירועים מסוג זה. צה"ל רואה בחומרה ניסיון פגיעה מכל סוג שהוא בחיילי צה"ל".

 

תקרית צה"ל בדרום (צילום: תיעוד מתוך הטיקטוק)
העימות בין הקצינים לתושבים מהפזורה | צילום: תיעוד מתוך הטיקטוק