לא רק באוקראינה. קצין בכיר בכוחות המיוחדים של המודיעין הצבאי הרוסי (GRU) נהרג בתקיפה של המורדים הסורים לפני מספר ימים, במה שנחשב להישג הגדול יותר שלהם מאז שנת 2016.

קולונל אולג פצ'הוויסטי Pechevisty בן 49, נשלח לסוריה בחודש דצמבר האחרון כדי לבצע "משימות מיוחדות", כפי שאמרו גורמים בממשל המקומי. על פי הדיווחים הוא נהרג מפגיעה ישירה בעמדת הפיקוד שלו באזור לטקיה.

"הקולונל נהרג בזמן מילוי תפקידו כמפקד בסוריה בלילה שבין ה-25 ל-26 במאי", נמסר מטעם הרשויות ברוסיה, שם ציינו כי הקולונל עומד מאז שנת 2020 בראש המחלקה להפעלת יחידות הכוחות המיוחדים במודיעין הצבאי הרוסי.

עד שנת 2020 הוא היה לוחם ומפקד ביחידות ספצנאז - הכוחות המיוחדים של רוסיה. הוא סיים את ההכשרה בכוחות המיוחדים בשנת 2006 ובוגר האקדמיה הצבאית במוסקבה. שירת גם בצ'צ'ניה, השתתף בפלישה הרוסית לגאורגיה, בדרום אוסטיה ובסוריה, לשם הגיע כדי לעמוד בראש המפקדה למשימות מיוחדות.

למרות המלחמה באוקראינה: רוסיה ממשיכה לתקוף בסוריה

כאמור, מדובר בהישג הכי משמעותי של המורדים בסוריה מזה שנים. למרות שהמצב בסוריה התייצב באופן יחסי, עדיין מתנהלת שם לחימה כאשר משטר משטרו של נשיא סוריה אסד מנסה להשתלט על האזורים הקטנים שנשארו בידי המורדים, בסיוע הרוסים, שבימים האחרונים גם הפעילו שם מטוסי קרב, כולל דיווחים על הפצצות שנראה כי הן תגובה להריגתו של הבכיר.

בשנה האחרונה הלחימה הזו כמעט ולא זוכה לתשומת לב בגלל המלחמה באוקראינה. הרוסים צמצמו את סד"כ הכוחות שלהם בסוריה בגלל המלחמה באוקראינה לשם הועברו כוחות רבים, אולם גם בסכסוך המתמשך מול המורדים בסוריה נפצעים ונהרגים חיילים רוסים.

באופן רשמי יש לרוסים נוכחות צבאית בסוריה מאז 2015, ארבע שנים אחרי שפרצה מלחמת אזרחים במדינה, באופן לא רשמי הם הגיעו לשם כשנתיים קודם. עיקר הנוכחות הצבאית הרוסית בסוריה כיום היא של טייסים במטוסי ומסוקי קרב, כוחות מיוחדים ומערך הגנה אווירית. נשיא סוריה אסד מסתמך על הכוח הצבאי של ולדימיר פוטין, וכוחות מסייעים אחרים, במלחמה שלו נגד מורדים ולשמירת אחיזתו בשלטון.

פוטין, אסד וטייסים (צילום: MIKHAIL KLIMENTYEV/AFP/GettyImages)
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא סוריה בשאר אסד עם טייסים בסוריה | צילום: MIKHAIL KLIMENTYEV/AFP/GettyImages