מקור בכיר בחמאס אמר היום (שבת) ל-N12 כי הסיבה המרכזית לעצירת המשא ומתן בקהיר לשחרור החטופים היא "ההתעקשות" הישראלית כי 33 חטופים וחטופות חיים ישוחררו כבר בשלב הראשון. המקור סירב להסביר מדוע אין חמאס יכול להיענות לדרישה זו ולהבטיח לישראל שהשחרור לא יכלול חטופים שאינם בחיים.

עוד אמר המקור השוהה כרגע בקטאר, כי חמאס עשה ויתור גדול מבחינתו כשהסכים לשחרור 50 אסירים פלסטינים במקום 500 כנגד כל חטוף. לדבריו, המשלחת הישראלית הבהירה בקהיר שלא מעט מבין בכירי הזרוע הצבאית של חמאס שיחיא סינוואר דרש לשחרר אינם יכולים להיכלל בעסקה.

השתלטות הכוחות על המעבר (צילום: דובר צה"ל)
השתלטות צה"ל על הצד הפלסטיני של מעבר רפיח, השבוע | צילום: דובר צה"ל

לטענת הבכיר בחמאס, ישראל מתמרנת במשא ומתן כדי להשיג את שחרור רוב החטופים החיים בטרם יוכרז על הפסקת אש קבועה. במצב הדברים הזה, חמאס שוקל מחדש את אסטרטגיית המשא ומתן שלו. עוד אמר המקור כי בנתונים אלה חמאס מוכן להמשיך בלחימה ולרשותו מאגר של מחבלים מתאבדים.

מקור אמריקני שצוטט שלשום באל-ג'זירה, טען כי הוחלט להפסיק זמנית את השיחות בקהיר בגלל המצב הנוכחי ברפיח. במקביל, גורם ישראלי צוטט בתקשורת הזרה כשהוא מצהיר: "נתקדם כמתוכנן בפעולה ברפיח - ובכל מקום ברצועה".

בינתיים, דובר צה"ל בערבית הורה הבוקר לתושבים בשכונות נוספות ברפיח להתפנות מיד לאזור ההומניטרי באל-מואסי שממערב לח'אן יונס. צה"ל פיזר כרזות במחנות הפליטים שבורה ורפיח ובשכונות אל ג'ניינה וח'רבת אל-עדס שבמזרח העיר, הקוראות לתושבים לעזוב את בתיהם. הצעד הגיע לאחר שחלק מהשכונות במזרח העיר כבר פונו בתחילת השבוע, ובעקבות אישור הקבינט להעמקת הפעולה ברפיח.