דובר צה"ל חשף הערב (שני) לראשונה הקלטות מפלילות של שני מחבלים בחמאס, ששימשו במקביל כמורים בבתי ספר של אונר״א, ולקחו כחלק במתקפת הפתע, בטבח ובחטיפות בשבעה באוקטובר. 

באחת ההקלטות מחבל שעובד כמורה לערבית בבית ספר של אונר"א ב׳דיר אל-בלח׳ מתאר את כניסתו לשטח ישראל ומציין שיש בידיו חטופות ישראליות.: "אני איפה שנמצאות השבויות הכל בלגן. יש לנו שתי שבויות, תפסתי אחת", אמר בשיחה עם דובר אחר וכינה את הנשים החטופות בכינוי "שפחה", מקביל לכינוי שבו השתמשו בארגון דאע"ש לנשים שאותם לקחו בשבי. 

פשיטה על המטה המרכזי של אונרא ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

בהקלטה השנייה מתאר מחבל נוסף שעובד כמורה בבית ספר יסודי של אונר"א בח'אן יונס כי הוא נמצא בתוך שטח ישראל: "אני בפנים, אצל היהודים בפנים". 

enm_now_vtr2_n20240304_v1 (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

 בצה"ל מוסרים כי על פי אינדיקציות מודיעיניות ניתן לקבוע כי יותר מ-450 מחבלי חמאס והג׳יהאד האיסלאמי ברצועה מועסקים גם כעובדי אונר"א.  מסמך שכתב קצין מודיעין שהגיע לידי mako חושף עד כמה חמאס משולב ומעורב עמוק בפעילות אונר"א (סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם) בעזה, עד כדי סיוע של ממש לארגון הטרור, כולל בזמן המלחמה שמתנהלת בעזה.

במסמך שחיבר קצין המודיעין נכתב כי "מאז 2006, חמאס פעל לשלב את אנשיו במוסדות אונר"א. במשרדים. בבתי הספר. בתפקידי מפתח. בנקודות שולטות", כלומר מאז השתלטו על רצועת עזה, פעלו בארגון הטרור להשתלב בסוכנות הפליטים של האו"ם, במטרה לדאוג לשכר נוסף עבור הפעילים וכדי לשלוט, במה שהפך עבורם לנתיב סחר משמעותי, וגם דרך לשלוט באוכלוסייה העזתית. 

חשיפה: כך אונר"א מסייעת לחמאס להמשיך במלחמה (צילום: דובר צה"ל)
צילום: דובר צה"ל

אחד הסעיפים החמורים ביותר במסמך של קצין המודיעין, קובע ש"בכל מתקן אונר"א. בית ספר או מרפאה או מתקן פקידותי אחר, יש גורם חמאס שהוא גם עובד אונר"א ואחראי מטעם הארגון לתשתית הארגונית כמו מחסן אמל"ח. מרחב שיגור. פיר מנהרה. ועוד".