חטיבת המילואים "הראל" קיימת עקרונית מאז מלחמת העצמאות. מפקד החטיבה הראשון היה יצחק רבין ז"ל. עד לפני מלחמת ששת הימים הייתה חטיבת חי"ר ואז הוסבה לחטיבת שריון עם גדודי חי"ר ממוכנים. מספר החטיבה השתנה מדי כמה שנים, אבל המורשת והשם הראל שהגיע במקור מהפלמ"ח נשמרו לאורך כל המערכות בה השתתפה החטיבה.

היום זאת חטיבת שריון מילואים של אוגדה 252 עם טנקי מרכבה סימן 3. בימים האחרונים פשטו לוחמי צוות הקרב של חטיבת הראל על מרחב אלקרמאן שברצועת עזה, בין בית חאנון לג'באליה. במהלך הפשיטה, אומרים בצה"ל, הלוחמים השמידו אויב ותשתיות טרור במרחב. בין התשתיות שאותרו: משגרים ארוכי טווח מכוונים אל עבר ישראל, עמדות שיגור נ"ט, פירי מנהרות ועמדות תצפית של ארגון הטרור חמאס.

בעת יציאת הכוחות לפשיטה, אמר ללוחמים מפקד החטיבה אלוף-משנה איתמר מיכאלי, שנכנס לתפקידו רק בחודש אוגוסט האחרון: "מקרבות העצמאות ב-48 אל קרבות העצמאות היום דוחפים אותנו אחינו הגדולים ג'ימי, פוזה, רבין, רפול, אורי בן ארי, ועוד רבים וגדולים. עתה זוהי שעתנו יש לנו זכות גדולה להצטרף לשורות שומרי החומות, להגן על משפחותינו ומדינתנו היקרה. נשוב לביתנו רק לאחר שנסיים מלאכתנו ומציאות חיי תושבי הדרום תשתנה".

ביממה האחרונה החל צה"ל להלחם בכוחות משמעותיים בתוך מחנה שאטי. כחלק מהפעילות חשפו הכוחות תשתיות טרור וחיסלו מחבלים.

באחד מן הקרבות, לוחמי צוות קרב חטיבתי של גבעתי זיהו אוכלוסיה אזרחית במבנה. הכוחות אפשרו לאזרחים להתפנות באמצעות ציר מאובטח. בצה"ל עדכנו כי במהלך פינוי האזרחים, ירו מחבלים לעבר הכוחות המאבטחים. הלוחמים הגיבו באש במטרה להגן על ציר הפינוי בירי וטנקים וחיסלו את המחבלים.

בהיתקלות אחרת, הלוחמים זיהו חוליית מחבלים שהתבצרה בבית בשכונה והיוותה איום על הכוחות. הלוחמים חיסלו את המחבלים בירי והכוונת כלי טיס של חיל האוויר.

כוחות צה"ל מחטיבת הנח"ל פעלו אתמול במרחב השכונה וזיהו ארבעה מחבלים בסמוך אליהם. הכוחות הכווינו למקום כטב"מ שתקף שלושה מחבלים, המשיך במרדף אחרי המחבל הנוסף שברח דרך סמטאות צפופות, ותקף אותו לאחר זמן קצר.

תמונות מהלחימה של לוחמי חטיבת הראל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
משגרים בקרבת בתי מגורים בבית חאנון | צילום: דובר צה"ל