הותר לפרסום: פרשיית "תכשיט בערבה" - שוטרי המחוז הדרומי בשיתוף כוחות צה"ל מאוגדה 80 סיכלו הברחת ענק של אמצעי לחימה מגבול ירדן הכוללים 137 כלי נשק, 250 מחסניות וחלקי נשק רבים בשווי כולל של כ-6 מיליון שקלים. במסגרת הפעילות נעצרה חולייה של 4 מבריחים תושבי פזורת ירוחם. במשטרה אומרים כי מדובר בסיכול ההברחה הגדול ביותר בגבול ירדן.

במהלך החודשים האחרונים התנהלה ביחידת מג"ן (מודיעין גבולות נגב) של מרחב הנגב, ביחד עם יחידות מודיעין של המחוז הדרומי חקירה סמויה, אשר זכתה לכינוי "תכשיט בערבה", נגד רשת הברחת אמצעי לחימה בלתי חוקיים מירדן לשטח מדינת ישראל. עפ"י החשד חברי הרשת היו אחראים להברחות ענק של נשקים ואמל"ח.

במסגרת הפעילות שהתקיימה בשבוע שעבר התקבלה אינדיקציה מודיעינית של יחידת מג"ן שעל פיה נערכו כוחות היחידה, יס"מ נגב ,יחידת המסתערבים של מג"ב דרום בסיוע המערך האווירי של משטרת ישראל, תצפיות וכוחות צה"ל מחטיבת יואב ואוגדה 80 בערבה על הגבול סמוך ליישוב צופר.

במהלך ההיערכות זיהו הכוחות חשודים שהגיעו עם רכבם בסמוך לגבול ירדן. כשהכוחות התקרבו החשודים החלו להימלט אך נתפסו על ידי הכוחות בשטח, שפעלו בנחישות תוך חתירה למגע, וביצעו את מעצרם של שני מבריחים שהיו במקום ושל מנהל רשת ההברחה וסייען נוסף שניסו אף הם להימלט.

במהלך הפעילות נתפסו 137 כלי נשק שכללו 120 אקדחים, ו-17 רובים מסוג M16. בנוסף נתפסו בשקים חלקי נשק רבים המשמשים להסבת נשקים לכלי ירייה, ביניהם 35 מכלולי נשק, חלקי רובים וכ- 250 מחסניות של אקדחים ורובים. כלי הרכב ששימשו את חוליית המבריחים נתפסו אף הם לצרכי הליכי חילוט.

סיכול הברחת ענק בגבול ירדן (צילום: דוברות המשטרה)
הקדישו את המבצע המוצלח לחבר לנשק שנפל בטבח. הלוחמים | צילום: דוברות המשטרה

במשטרה אומרים כי מדובר בסיכול הברחת אמצעי לחימה מהגדולות ביותר שנחשפו בשנים האחרונות מגבול ירדן בשווי כולל של כ- 6 מיליון שקלים. החשודים, תושבי פזורת ירוחם בשנות ה-20 וה-30 לחייהם, נחקרו ביחידת מג"ן של מרחב הנגב ומעצרם הוארך מעת לעת על ידי בית משפט השלום בבאר שבע.

"אנחנו פועלים בכל החזיתות והזירות, לא עוצרים לרגע גם בלחימה וגם מול הברחות האמל"ח שהן חלק בלתי נפרד מהלחימה שלנו", אמר מפקד מחוז הדרום, ניצב אמיר כהן. בסיומה של הפעילות הקדישו לוחמי יחידת מג"ן את תפיסת האמל"ח לחברם ליחידה רס"ב אליק פוזניאקוב ז״ל, שנפל בקרב ברעים והיה חלק בלתי נפרד בהיערכויות המבצעיות שקדמו לסיכול ההברחה.