לאחרונה החל צה"ל בפרויקט לשיקום מחסני החירום שלו שהוזנחו במשך שנים. באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה של הצבא יצאו בפרויקט שנקרא "חיים חדשים" ונועד לשפר את התשתית בתחום.

בצה"ל אומרים שההיערכות בגבול הצפון היא אחד המאמצים הגדולים ביותר שהצבא מקדם בשנה האחרונה. לכן, יש להבנתם חשיבות רבה לפרויקט שיפוץ מחסני החירום של החטיבה הצפונית - 769.

"לפני מספר חודשים הוחלט על תחילת הפרויקט אצלנו ביחידה בהתאם להערכת המצב, תקציבים וסדרי עדיפויות שהצבא מציב", אומר מפקד הימ"ח של 769, רנ"ג אייל אפרים.

ימ"ח 769 (צילום: דובר צה''ל)
"היינו נתקלים בבעיות רבות בחורף ובקיץ". לפני השיפוץ | צילום: דובר צה''ל

רנ"ג אפרים שמפקד על היחידה ב-6 השנים האחרונות מסביר שהפרויקט מתחלק לשניים. "בשלב הראשון שיפצנו את כל מבני הבטון הקיימים שמהווים מחסנים, מבני קשר ומבנים עבור יחידות חטיבתיות במילואים".

לדבריו, המבנים שהיו קיימים עד היום היו מבני מתכת, שלא שמרו על הציוד ברמה מספקת. "היינו נתקלים בבעיות רבות בחורף ובקיץ בשל עומסי חום וקור, גשם שמצליח לחדור וחיות למיניהן שמסתובבות באזור שלנו".

כעת הוא מספר על שיפוץ מקיף הכולל ריצוף, גגות, צבע ועוד. "אנחנו הופכים את כל המבנים האלה לבטון וזה מעניק אפשרות לשמור על תכולה בצורה הרבה יותר יעילה. המבנים יכללו אוורור וחימום בהתאם למזג האוויר, הרמטיות ומערכת מיגון הרבה יותר רחבה".

ימ"ח 769 (צילום: דובר צה''ל)
הנראות לא פחות חשובה. המבנים אחרי השיפוץ | צילום: דובר צה''ל

מפקד הימ"ח מוסיף שגם הנראות היא לא פחות חשובה וחלק מהמטרה היא ליצור סדר וארגון מופתי שיקלו על אופן השימוש.

הימ"ח היא יחידה בפני עצמה שמנהלת את אותם מחסני חירום ובכך אמונה על אחד המרכיבים החשובים ביותר במוכנותו של צה"ל ליום פקודה. משימתם בשגרה היא לוודא כי בכל רגע נתון המחסן מוכן לשעת חירום ולמתן הפקודה להשתמש בהם.

הציוד במחסן שכולל כלי רכב קלים וכבדים, מדים, נשק, אמצעי לחימה, שקי שינה ועוד מיועד לאותה יחידה ולא עושים בו שימוש לפעילויות שוטפות. לכן הוא זקוק לתחזוק תמידי על ידי היחידה על מנת להבטיח את כשירותו.

"אנחנו לוקחים בחשבון את האפשרות שבשעת חירום אנחנו חלק מהמוקדים בטווח של האויב", מסכם רנ"ג אפרים. "המבנים החדשים מקנים לנו עמידות הרבה יותר גבוהה גם עבורנו וגם עבור כלל הציוד והכלים".