מפקד מסתכל על חייל מעשן (צילום: Spencer Platt, GettyImages IL)
החיילים הרגישו מושפלים, הנקח"ל גיבה | צילום: Spencer Platt, GettyImages IL

מספר מפקדים באחד מבסיסי ההכשרה הודחו מפיקוד, זאת לאחר שטירון המשרת באותו בסיס הגיש קבילה שחשפה רצף התנהגויות בריוניות מצדם. המפקדים טענו מנגד כי מנעו מחייליהם זכויות בסיסיות כדי לחנך ולחשל אותם. נציב קבילות החיילים, האלוף (מיל') יצחק בריק, מתח ביקורת על דרג הפיקוד הזוטר ביחידה וקבע כי מדובר בסגנון פיקודי שנועד לשבור את רוח החיילים.

באחד המקרים המתוארים "הוזעק" הקובל מביתו לבסיס בזמן ששהה בגימלים והתבקש לקחת חלק במשימות מחלקתיות. במסמך המענה לקבילה מציין הנציב כי המקרה אירע "לפחות פעם אחת".

"כאשר שאלתי את המפקד למה אני צריך להגיע הוא ענה, 'ככה'. שאלתי אותו אם אוכל לראות את רופא היחידה והוא ענה בשלילה, תוך כדי שהוא צועק עליי", תיאר הקובל במכתבו. "המפקד שלי מרבה להשפיל אותי בפומבי לעיני המחלקה והפלוגה, נוטה לעשות דברים מתוך כעס אישי ומשלח בי ובחבריי למחלקה את זעמו".

עוד בנושא:

9 שריטות שהצבא מותיר בחיילים משוחררים
המצטיינת הצה"לית בקרב מגע: מגלן
שביזות יום א': 9 דרכי התמודדות יעילות

כמו כן, במהלך הטירונות מנעו המפקדים מהטירונים ללכת לשק"ם והגבילו את משך שיחות הטלפון שלהם בשעת הט"ש (טרום שינה). בנוסף, הטירונים נדרשו להחליף ממדי א' למדי ב' ובחזרה שוב ושוב, במשך שעה וחצי. פגם נוסף שהתגלה הוא נוהל לפיו אחד הלוחמים נדרש לסנן את פניות החיילים בעניינים רפואיים, לכאלה הדורשים טיפול ולכאלה שלא, על דעתו בלבד וללא כל התייעצות עם רופא. הנוהל פוגע באופן חמור בזכות החיילים לטיפול רפואי ויותר מכך, בזכותם לחיסיון רפואי. "כל חבריי למחלקה עדים לכל מה שפירטתי במכתב ומוכנים להעיד על התנהלותם המזלזלת, הפוגענית והלא תקינה בצורה חריגה של המפקדים", הוסיף הקובל.

במענה לקבילה נכתב כי הן מפקד המחלקה והן מפקד הפלוגה לא ביצעו כל בקרה על התנהלות המפקדים תחתם, וכאשר הובאו בפניהם מקרים חריגים הם התעלמו מחומרתם. מפקד בסיס ההכשרה ערך תחקיר בעקבות הקבילה, ומצא כי טענות החייל היו מוצדקות. לצד הצעדים המשמעתיים שנקט כלפי המפקדים, כינס המפקד את הטירונים לשיחה והפיץ את מסריה לכלל גורמי הפיקוד בבסיס. כמו כן, הוא זימן אליו את גורמי הפיקוד הבכיר שהיו מעורבים בפרשייה והעיר להם בחומרה.

הנקח"ל שיבח את תגובת מפקד בסיס ההכשרה, ולצד זאת הרחיב בביקורת על התנהלות המפקדים המוזכרים בקבילה. “יש להוקיע מכל וכל שימוש בסגנון פיקודי שנועד לשבור את רוחו של הפרט או לשלול את זכויותיו הבסיסיות", כתב במענה לקבילה. “לגישתי, לא זו דרכם של מפקדים לגרום לפקודיהם להביע בהם אמון, או הדרך להחדיר בהם מוטיבציה לבצע את המוטל עליהם בשגרה ובזמן אמת", הוסיף.

עמוד הפייסבוק של במחנה

>> דיילות בבסיס ומסעות אופניים: כך פינקו את החיילים השנה