חטיבת השריון 188 של צה"ל תעלה לתעסוקה מבצעית ("קו") בגזרת גבול סוריה, לראשונה מאז שנת 2018. זו תהיה גם הפעם הראשונה שלוחמי החטיבה יעשו זאת עם טנקי המרכבה סימן 4 הנחשבים למתקדמים ביותר של צה"ל.

לקראת הקו בגבול סוריה השלימה החטיבה אימון הסבה בן 17 שבועות לדגם המתקדם, אחרי שהייתה החטיבה האחרונה בצה"ל להפעיל את דגמי המרכבה סימן 3.

מפקד החטיבה, אל"ם ניר רוזנברג, ציין השבוע כי: "כמו כולם, שחושקים במכונית או באייפון הכי חדישים - כך גם אנחנו רוצים להילחם עם מכונת המלחמה הכי משודרגת". את הדברים אמר בראיון לעינב גרינברג כהן מאתר צה"ל, יחד עם מפקדים נוספים בחטיבה.

המרכבה סימן 4 מצוידת במערכת "מעיל רוח" מתוצרת רפאל, מה שמגן על צוות הטנק מפני מגוון רחב של איומים. מעבר לזה, המערכת גם מסייעת לטנק בתקיפת מטרות ומאפשרת לצוות לסגור עליהן מעגל אש מהיר. כך שמערכת ההגנה הופכת באופן מעשי את הטנק לכלי הרבה יותר התקפי.

מדובר במרכיב משמעותי בגזרה הסורית, שם האיראנים ביססו כוחות גדולים החמושים בכמות גדולה של טילי נ"ט.

לצד הפן המבצעי, מח"ט 188 מספר שהמעבר לטנק החדש גם סייע במוטיבציה של המלש"בים להגיע לשם וגם בקרב הקצונה. הוא הוסיף שיותר קצינים ממתינים להיכנס לתפקיד מ"פ בחטיבה: "אני גאה לומר, שאנחנו נמצאים עם עתודת מ"פים - מבחר של אנשים שסיימו קורס ומחכים לפקד על פלוגה. כעת, שמורה לנו היכולת לבחור את כוח האדם על סמך תפקוד קודם והערכות, ולא על בסיס אוטומטי".

הטיל (צילום: mil.ru, wikimedia)
מודעים לאיום. טילי נ"ט כמו אלו בהם מחזיקה איראן | צילום: mil.ru, wikimedia

אחד ממפקדי הפלוגות הנוכחיים הוא סרן עמיעד איילון, מ"פ בגדוד 71 של החטיבה. "אנחנו יודעים שהאויב יושב על הגבול ומחזיק בנכסים כאלה ואחרים", התייחס לעלייה לקו עם חייליו. "טנק מרכבה סימן 4 שנמצא בעמדה כזו נפיצה, יודע להביא אותנו לכל נקודה שנצטרך להגיע אליה בשטח. בתור מ"פ שהפלוגה שלו תפסה עד עכשיו רק קווי חי״ר, אני סומך על הלוחמים שלי שידעו להביא את היכולת של האמל"ח החדש למקסימום".

החטיבה הפעילה במשך כשלושה עשורים את טנק המרכבה סימן 3, איתו נלחמה בין השאר במלחמות לבנון השנייה וצוק איתן בעזה. בשנת 2018 החלה הסבה לטנקי המרכבה סימן 4 החדישים.

בראיון שהעניק ל-mako בספטמבר 2019, הסביר סגן מפקד חטיבה 188, סא"ל בני אהרון את משמעות הדבר בפועל. "זה נותן לנו עוד חטיבה שיכולה להגיע רחוק יותר כשהיא מוגנת יותר, עם הטנק המתקדם ביותר שהוא גם אמין יותר ומתמרן טוב יותר".