צל"ש מפקד פיקוד הדרום הוענק אמש (שלישי) לסמל-ראשון ג', קשרו של רס"ן בר פלח ז"ל, על תפקודו במהלך ההיתקלות בה נפל בר ז"ל.

ההיתקלות אירעה ב-14 בספטמבר 2022. תצפיות צה"ל זיהו שני חשודים במרחב גדר התפר סמוך לכפר ג'למה. כוח מסיירת הנח"ל, בפיקודם של מח"ט מנשה, אלוף-משנה אריק מויאל, וסגן מפקד סיירת הנח"ל, רב-סרן בר פלח ז"ל, הוזנק לנקודה. הכוח איגף את המחבלים אשר פתחו באש לעברם. הלוחמים השיבו באש והרגו את המחבלים.

"לאחר פציעתו של רס"ן בר פלח ז"ל, ובעודו תחת אש, סמל-ראשון ג' זחל לכיוונו והעניק לו טיפול רפואי ראשוני, תוך דיווח בקשר והזנקת כוחות הרפואה", נכתב בהודעת דובר צה"ל על הענקת הצל"ש (ציון לשבח). עוד הוסיפו כי במקביל לטיפול ולדיווח, ג' המשרת כלוחם בסיירת נח"ל, ביצע ירי יחד עם לוחמים נוספים אל עבר המחבלים, עד להריגתם.

אלוף הפיקוד וסמ''ר ג' (צילום: דובר צה"ל)
צל"ש מפקד פיקוד הדרום הוענק לקשרו של רס"ן בר פלח ז"ל | צילום: דובר צה"ל

הצל"ש הוענק לסמ"ר ג' "בשל הדוגמה האישית ורעות הלוחמים שהפגין, למרות תקופת שירותו הקצרה כלוחם", על ידי מפקד פיקוד הדרום, אלוף אליעזר טולדנו. זאת במסגרת טקס מצטייני הפיקוד ליום העצמאות ה-75 שהתקיים במרכז הכנסים באשקלון. "ג' הפגין אומץ לב וקור רוח תחת אש וביצע את המצופה ממנו ומעבר לכך - באופן ראוי להערכה", נכתב עוד בנימוקים להענקת הצל"ש.

מתחקיר האירוע בו נפל רס"ן פלח ז"ל עלו "שגיאות בשיטה בה בחר הכוח לבודד את המרחב בו שהו המחבלים". הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי אמר בסיכום התחקיר כי "על אף תוצאותיו המצערות, מדובר באירוע בו סוכל פיגוע ונמנעה פגיעה באזרחים. התנהגות הכוחות באירוע מהווה דוגמה לאומץ ולנחישות". עם זאת, ציין הרמטכ"ל, "במהלך הקרב נעשו מספר שגיאות, שיש ללמוד אותן לעומקן וליישמן על מנת למנוע הישנות של מקרים מסוג זה".

בר פלח
ניסה להצילו תו"כ קרב. רס"ן בר פלח ז"ל

60 קצינים ונגדים מצטיינים

אמש התקיים גם טקס מצטייני הרמטכ"ל לרגל יום העצמאות ה-75 והוענקו תעודות הצטיינות ל-60 קצינים ולנגדים מיחידות צה"ל השונות, על "תרומתם הבולטת ביחידותיהם ועל היותם דוגמה ומופת כמפקדים בצה"ל".

הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי דיבר באירוע על המשבר שעובר על צה"ל על רקע מכתבי יחידות מילואים רבות וקריאות שלא להתייצב לאימונים במידה והחקיקה המשפטית של הממשלה תאושר בכנסת. "בשורות צה"ל, כולם אזרחי השורה הראשונה", התייחס הרמטכ"ל לשיח על 'פערי מעמדות' כביכול בין טייסים ויחידות מובחרות לשאר והוסיף כי "זוהי מצוינות בעת הזאת: להחזיק את המסגרת מבצעת ומלוכדת, ובמיוחד בימים קשים. זהו צו השעה".

"מצוינות של רעות בצה"ל, פירושה לדעת לחיות עם מחלוקת, ולא לערב אותה בתוך השיח במדים", המשיך הרמטכ"ל ודרש ממשרתי צה"ל שלא "לברור" משימות. "אין לשכוח", אמר הלוי, "שבחירת המשימות היום עלולה להביא לברירת משימות אחרות מחר. האזור בו אנו חיים והאיומים המופנים כלפינו אינם מתירים לנו לסדוק את השכבה הביטחונית שלנו ולו במקצת, והדבר נכון ביתר שאת בימים אלה".

הרמטכ"ל סיפר כי בימים האחרונים לא מעט אנשים אומרים לו: "תבחר באיזה צד של ההיסטוריה אתה רוצה להיות. הם, אגב, משני צידי המחלוקת. וזו תשובתי: בחרתי, אנחנו בחרנו. ברגע שלבשנו מדים, בחובה, בקבע ובמילואים, בחרנו להיות בצד שמגן על המדינה. בחרנו להיות אלה שמאפשרים כאן את החיים, את השגשוג, וכן - גם את הזכות להיות חלוקים", סיכם הרמטכ"ל.

הרמטכ"ל בערב אנשי קבע מצטיינים (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל רב אלוף הרצי הלוי מעניק תעודות הצטיינות לאנשי קבע | צילום: דובר צה"ל