גורם מצרי אמר היום (שני) לעיתון אל-ערבי אל-ג'דיד הפרו-קטארי כי "יש תפנית בסיכוי לגבש הסכם מדורג שמבוסס על הפסקת אש בשלבים עם ערבויות". לדבריו, מתנהלות כעת התייעצויות לקביעת הסעיפים בכל שלב בהסכם - כדי לנסות להשיג הסכמה בין שני הצדדים.

הגורם המצרי ציין כי במהלך הימים האחרונים חש הצוות המצרי שמנהל את התיווך גמישות מצד הנהגת חמאס. עם זאת, הבהיר: "גמישות זו באה יחד עם הקפדה על העיקרון של הפסקת אש כוללת, ולא ניתן לבטלו. כולם יודעים שכשיש מו"מ, הצדדים מעלים את תקרת הדרישות, כדי להגיע לפשרה ולפתרונות מעשיים".

הגורם המצרי הוסיף: "אי אפשר להגביל את התיווך לשחרור חטופים ואסירים בלבד". הוא הדגיש כי יש לקבוע "חזון ברור למלחמה ולהתמודד עם ההשלכות של המצב על כלל ההיבטים, ובראשם המצב בעזה ביום שאחרי המלחמה".

גורמים ישראליים: "הצדדים מתקרבים - אבל הפערים לא צומצמו"

גם גורמים ישראליים אישרו כי "הצדדים מתקרבים זה לזה במשא ומתן לשחרור החטופים", כך פרסמנו אתמול במהדורה המרכזית. במקביל, גורם ישראלי בכיר הבהיר: "יש מתווים חדשים וצירים אפקטיביים, אבל הפערים טרם צומצמו".

גורמים בכירים
גורמים בכירים בישראל על המגעים לעסקה

הדילמה שניצבת בפני ישראל היא אם לחכות להצעת המתווכות או ליזום עסקה ישראלית. גורמים בכירים בישראל שדוחפים להנחת יוזמה בסוגיית החטופים אמרו לחדשות 12: "לא בטוח שאפשר להשיג עסקה כזאת, אבל צריך לנסות. חמאס לא יסכים לשחרור כל החטופים, ובכל מקרה הוא יחלק את פעימות השחרור על פני תקופה ארוכה. ישראל תידרש לשחרור גם רוצחי נוח'בה מ-7 באוקטובר. כך נוכל להציג לציבור את האמת - שלא אנחנו הצד הסרבן". 

גורמים בכירים
גורמים בכירים בישראל על המגעים לעסקה

לדברי אותם בכירים, "גם אם ניגרר להפסקת המלחמה במסגרת עסקה לשחרור חטופים, אסור לנו לתת את זה בחינם כמו שהיה עם המעבר לשלב ג'. בלי הכרזה מראש שזו התוכנית, היינו יכולים לקבל עוד תמורה עבור הפסקת השלב העצים".

המסר הישראלי הוא שהמלחמה דינמית, וייתכן שבהמשך יתאפשרו עוד שלבים לעסקה ולהפסקת הלחימה. גורם ישראלי אחר הוסיף כי "בישראל מקיימים מאמץ לאפשר התנעה של עסקת חטופים שבסופה אין התחייבות מראש על הפסקת הלחימה".