יחיא סינוואר מסר לאחרונה בהודעה לבכירי חמאס שמנהלים משא ומתן מול קטאר ומצרים בדוחה כי "הישראלים נמצאים בדיוק איפה שאנחנו רוצים שהם יהיו", כך דווח הבוקר (שלישי) ב"וול סטריט ג'ורנל". 

לפי הדיווח האמריקני, בעשרות הודעות ששלח לבכירי חמאס שבקטאר, הבהיר סינוואר שהוא מאמין כי לישראל יש יותר מה להפסיד מהמלחמה מאשר לארגון הטרור הרצחני. 

עוד דווח כי למרות שסינוואר תכנן את טבח 7 באוקטובר, מסרים שהעביר אחרי המתקפה הברוטלית הביעו את הפתעתו מהאכזריות הרבה של מחבלי חמאס כשחטפו נשים וילדים. "הדברים יצאו משליטה. אנשים נקלעו לזה, וזה לא היה צריך לקרות", הוא כתב.

מנהיג חמאס בעזה הפגין התעלמות מוחלטת מאובדן חיי האדם ברצועת עזה, וציין כי אבדות אזרחיות ב"מלחמות לשחרור לאומי" הן "קורבנות הכרחיים". במכתב מ-11 באפריל, אחרי שנהרגו בני משפחה של אסמאעיל הנייה בהתקפה ישראלית, כתב סינוואר: "מותם יחדיר חיים בעורקי האומה הזו, ויביא אותה לעלות התהילה והכבוד שלה".

המטרות הסופיות של סינוואר, על פי הדיווח בארה"ב, הן הכרזה על הפסקת אש קבועה, שתיחשב עבור חמאס כ"ניצחון היסטורי על ישראל", והקמת מדינה פלסטינית.

הלחץ הציבורי בקרב תושבי הרצועה על הנהגת חמאס הולך וגובר. עזתים שלא חוששים לדבר מול המצלמות מוחים על המצב ותוקפים בחריפות את סינוואר. "סינוואר המשוגע זרק אבן לבאר", אמרה עזתית מנוסיראת שבמרכז הרצועה. "החורבן שהמיט יכול לזכות אותו בתואר הגנרל הישראלי המוצלח ביותר. אנחנו לא בחרנו ולא הסמכנו אותו. חמאס משרת במלחמה את ישראל. אנחנו שואלים - עד מתי?"

לפני שלושה ימים דיווחנו כי לדרישת הנשיא ביידן, קטאר ומצרים העבירו למנהיגי חמאס איומים בהטלת סנקציות - אם ארגון הטרור הרצחני יסרב לעסקה עם ישראל. ביידן, ששוחח עם אמיר קטאר במהלך השבוע אמר לו: "תשתמש בכל האמצעים המתאימים כדי להבטיח שחמאס יסכים להצעה להפסקת אש". למרות האיומים, חמאס העביר מסרים לפיהם הוא דוחה את ההצעה לעסקת חטופים.