למצולמים אין קשר לכתוב (צילום: חדשות 2)
שירות חרדים בגדודים לוחמים מתחילה לקבל אופי של נורמה | צילום: חדשות 2

בעקבות העלייה במספר החרדים המתגייסים לתפקידי לחימה, הוקמה לראשונה בחטיבת "כפיר" מגמה האחראית על הכשרת לוחמים חרדים. המגמה החלה לפעול עם הגיוס האחרון של צעירים חרדים שבוע שעבר, מתוך הבנה כי גדוד "נצח יהודה" לא יוכל לקלוט את כמות המתגייסים הגדלה, ומתוך כוונה להכשירם למסגרות נוספות תוך התחשבות בדרישותיהם הייחודיות.

בפעילותה הראשונה של המגמה, היא הייתה אחראית על שיפוץ והתאמה של בסיס טירונים מיוחד ללוחמים חרדים שהוקם בבקעה, במחנה "פלס נח"ל". לוחמים מהגיוס האחרון, שהיה הגדול ביותר עד היום, ישלחו אליו לראשונה. במסגרת המגמה החדשה הוצבו הטירונים בשתי פלוגות חדשות, שאחת מהן תשובץ לאחר ההכשרה בגדוד "נצח יהודה" בעוד לוחמי השנייה יפוזרו בין גדודי חי"ר שונים בצה"ל, או לחילופין יהוו בסיס להקמת גדוד חרדי נוסף. בנוסף, הגיוס החרדי האחרון כלל כמה עשרות עתודאים אקדמאיים. שאר המתגייסים החרדים ישובצו בתפקידים תומכי לחימה.

מגמת החרדים נוסדה לאחרונה עקב העלייה הצפויה בכמות המתגייסים החרדים. "הצבא לקח ברצינות את נושא שילוב החרדים, ובמגמת החרדים של כפיר הושקעו משאבים רבים", סיפר מפקד מגמת החרדים, רס"ן נדב דהן. "שיפצנו את מחנה 'פלס נח"ל' בשביל לספק להם את התנאים שהם צריכים לביצוע הכשרה מיטבית – בבסיס אין שירות משותף והאוכל כשר גלאט. ההכשרה בבסיס החדש תבוצע תחת פיקוד בסיס האימונים החטיבתי, ובנוסף להכשרת החי"ר הם יעברו גם הרבה תכני חינוך. הם יקבלו שיעורים והרצאות שקשורים בציונות והכרת המדינה, שזו משימה נוספת של החיילים האלה", הוסיף.

כאמור, המגמה החדשה החלה לפעולה עם הגיוס האחרון של חרדים שבוע שעבר. בגיוס נקלטו כ-400 צעירים. מאחר והגיוס לצה"ל לא נחשב לנורמה בחברה החרדית, חלק מהצעירים מהמתגייסים עשו זאת על אף ההעדר המוחלט של תמיכה מסביבתם. בצה"ל מודעים לבעיה והחיילים החרדים מקבלים התאמה בתנאי השירות, היתרי יציאה הביתה על לבוש אזרחי, חלקם מוכרים כחיילים בודדים ובעלי המשפחות מקבלים תוספת שכר חודשית.

אתר צה"ל

>> בתום מרדף סוער: המסתערבים תפסו סמים בשווי מיליונים