לוחמים עוזרים לפליטה מקונגו (צילום: עידו בניאס)
"שמחים שהצלחנו לגרום לה לכמה רגעים של אושר". הלוחמים והפליטה | צילום: עידו בניאס

לוחמים מגדוד 101 בצנחנים, החליטו בתחילת השבוע להקדיש יום שלם לטובת שיפוץ ביתה של אם חד הורית מקונגו, המתגוררת עם שני ילדיה הקטנים בדרום תל אביב. קצין בצנחנים שאמו מתנדבת בעמותה המסייעת לפליטים ולאנשים נזקקים, העלה את הרעיון לסייע בשיפוץ ביתה של אותה אם חד הורית, שביתה הרעוע והישן היה זקוק למהפך מידי.

החיילים הגיעו לביתה של האישה ובמשך כל אותו היום צבעו, סיידו, התקינו בו וילונות ומראות, וילונות כדי להקנות לה ולילדיה תחושה של בית ולא חורבה. "מתנדב בעמותה הביא לנו את כל הציוד שצריך ובמשך יום שלם נרתמנו לשפץ לה את הבית. הרגשנו שאנחנו עושים מעשה טוב. אני והחברים שלי עוזרים לכולם, גם מחוץ לשירות הצבאי ולא מסתכלים על מוצאו, צבעו או דתו של האיש. מבחינתנו כולם שווים", הסביר אחד החיילים לחבריו.

לדבריו, האישה הייתה נרגשת והמומה מהמחווה שעשו עבורה והתקשתה להודות להם במילים. "היא הייתה נרגשת עד דמעות מהשיפוץ שעשינו לה בדירה. ראיתי בעיניים שלה איך היא מאושרת. בסוף היום היא הודתה לנו. כלוחמים חונכנו קודם כל להיות בני אדם ואחר כך לוחמים. אני שמח שהצלחנו לגרום לאישה ולילדיה כמה רגעים של אושר", סיפר אחד הלוחמים לחבריו.

לוחמים עוזרים לפליטה מקונגו (צילום: עידו בניאס)
"מבחינתנו כולם שווים" | צילום: עידו בניאס

לוחמים עוזרים לפליטה מקונגו (צילום: עידו בניאס)
הבית של האישה, לפני ואחרי | צילום: עידו בניאס

"לא כל הכבוד ולא תותחים"

אחד הלוחמים העלה לדף הפייסבוק של 'חיילים מצייצים' תמונה של הלוחמים עם האישה, עם הכיתוב: 'תפרגנו לתותחים האלה'.

אלא, שמרבית הגולשים לא ממש פרגנו ללוחמים ובחרו לשגר לעברם ביקורת נזעמת וקשה. אותם גולשים ביקרו את לוחמי הצנחנים על התנהלותם, ועל כך שבכלל העזו לשפץ בית של פליטה ולא של קשישים, אימהות חד הוריות או ניצולי שואה. אחד הגולשים כתב: "שיתרכזו בלשפץ בית של אם חד הורית שגרה בדימונה". גולש אחר: "לא כל הכבוד ולא תותחים. יש קשישות ומסכנים יהודים בדרום תל אביב שהם צריכים להיות בעדיפות על גבי איזו מסכנה מקונגו. שהחברים הקונגולזים שלה ישפצו לה". ואחד אחר: "חסר למי לסייע? מה לגבי קשישים?".

תגובות ללוחמים שעזרו לפליטה (צילום: מתוך הפייסבוק של חיילים מצייצים)
"מה אתם מתגאים - לכו תעזרו לאימהות יהודיות" | צילום: מתוך הפייסבוק של חיילים מצייצים

תגובות אחרות כלל לא התייחסו למעשה הנדבה, אלא היו גזעניות באופן בוטה. "מקונגו? לא מצאתם איזו אם חד הורית מפיג'י?", כתב אחד הגולשים. "זה קצת יותר רחוק... מעניין מי הדביל שמארגן את זה. ממש חסר ניצולי שואה, זקנים, נכים ואימהות מוכות שנולדו וגדלו כאן". "אין מה להתגאות. זה מראה על המצב של המדינה", כתב אחר. "אם חד הורית מקונגו שתחזור לקונגו. בתור אחת מכן משרתי צה"ל אני מתביישת", כתבה גולשת אחרת ואילו אחרת הוסיפו: "בושה, מה אתם מתגאים בכלל בזה?".

תגובות ללוחמים שעזרו לפליטה (צילום: מתוך הפייסבוק של חיילים מצייצים)
"לדבר זה יפה. החוכמה זה לעשות" | צילום: מתוך הפייסבוק של חיילים מצייצים

בתוך בליל תגובות הנאצה והביקורת, היו גולשים מעטים שפרגנו ללוחמים וניסו לבלום את האש. "לכל יפי הנפש שיושבים מול המסך ורק מדברים באוויר, קומו ותתחילו ליזום. פלוגה 101 כן ירבו כמוכם", כתבה גולשת. "קודם סתמו ותלכו בעצמכם להתנדב אחרי זה תהיה לכם זכות להביע דעה", כתבה גולשת אחרת. "איזה תגובות הזויות, מה נסגר אתכם. אדם שצריך עזרה צריכים לעזור לו וזה לא משנה איפה הוא נולד ואם הוא יהודי... לדבר זה יפה... אבל החכמה זה לעשות בדיוק כמו החבר'ה האלה", סיכמה גולשת נוספת.