זימון תור לרופא צבאי (צילום: דו"צ)
זה ממש כאב עד שהגעתי לכאן" (אילוסטרציה) | צילום: דו"צ

בהמשך לכתבות קודמות בהן כיסחנו כמה מיתוסים לגבי חיילים קרביים, ג'ובניקים ומ.צ, החלטנו לבדוק את הטכניקות הידועות בצה"ל להוצאת גימלים. בשביל להיות בטוחים, התייעצנו גם עם רופא המשפחה, ד"ר יוסי פרחי. מתחילים:

למרוח לכלוך מהשיניים על העיניים לא גורם לדלקת עיניים

גם בשלבי התחקיר לכתבה, לא הצלחנו לגלות מי המדען המטורף שחשב על הרעיון הזה – מגרדים בעזרת הציפורן קצת פלאק מהשיניים, טינופת עם חיידקים שמצטברת בפה, ומורחים אותה על העיניים. על פי שמועות בלבד, הדבר גורם לדלקת עיניים שתארגן לכם לפחות שלושה ימים בבית. על פי אנשים שאשכרה ניסו את העניין, זה לא באמת עוזר. כששאלנו את ד"ר פרחי לגבי הטכניקה הזו, הוא קטע אותנו די מהר ואמר: "לא ראיתי תופעות כאלה. זו רק שמועה".

המקסימום שתשיגו יהיה הבל פה מהעיניים.

פה לא תקבלו גימל. בית המרקחת החדש (צילום: דובר צה"ל)
ביום גימל אין שביזות | צילום: דובר צה"ל

לשתות אפר של סיגריות לא מעלה את החום

השירות בצבא גורם לחייל ממוצע לטחון בין 20 ל-70 סיגריות בשעה. ברגעים קשים, הוא גם גורם לחלק מהחיילים לבחוש אפר של סיגריה בכוס מים ולשתות אותה עד הסוף, רק בגלל שאומרים שזה עושה חום. אבל לא משנה כמה יגידו שאפר של סיגריה ממש לא מעלה את חום הגוף, חיילים רבים עדיין יחליטו לבדוק את העניין בעצמם (צעירים) ויכינו לעצמם את קוקטיל המאפרה. מניסיון אישי, זה לא עובד ולא טעים. גם כשמנסים לערבב את זה עם קולה.

חוות דעתו של הד"ר: "לא רואה כל קשר בין הדברים. שוב, לדעתי זו רק שמועה שמסתובבת בין חיילים".

מאפרה (צילום: Pascal Le Segretain, GettyImages IL)
אפשר לוותר על חליטת הבדלים | צילום: Pascal Le Segretain, GettyImages IL

לאכול גיר לא מעלה את החום

זוכרים את הגירים שפעם היו כותבים איתם על הלוח בבית ספר? אז אם חשבתם פעם לתת בהם ביס, כי אמרו לכם שזה עושה חום, חכו רגע. שאלנו את ד"ר פרחי מה הקשר בין גיר לעליית חום הגוף: "אני לא רואה שום קשר. יש אנשים שנוטלים כדורי סידן באופן קבוע, למשל עקב צפיפות עצם נמוכה. הם נוטלים כדור יום-יום ולא מפתחים מחלות חום".

שמעתם? זה לא באמת עושה חום. תשאירו את הגירים בבית.

קופסת גירים (צילום: Chris McGrath, GettyImages IL)
אמנם קראנצ'י, אבל לא מעלה את החום | צילום: Chris McGrath, GettyImages IL

לשים תפוחי אדמה על הרגל לא ישבור את העצם

מדובר בשטות המופרכת והמזעזעת ביותר – כביכול שיטה לשבור בקלות את היד או הרגל. אומרים שאם עוטפים את אחד המפרקים בגוף בפרוסות של תפוחי אדמה, ניתן יהיה בתוך שעות ספורות לשבור את העצם במכה קלה. ההסבר שעומד מאחורי השמועה הזו, הוא שתפוח האדמה שואב את הסידן מהעצם והופך אותה להיות רכה. אה הא.

נעבור לדבריו של הד"ר: "אין שום קשר. אני יודע שנהוג להשתמש בעלי כרוב כשאישה רוצה להפסיק להניק. הכרוב סופח נוזלים ומקטין את הגודש בחזה. אבל גם כרוב לא מוריד סידן, זה לא הגיוני בכלל".

ככה דווקא כן אפשר להפצע מתפוח אדמה:רק בריאות.

>> המדריך השלם לגימלים