הלחימה ברפיח, תמונת מצב: כוחות צה"ל נמצאים בשליטה מבצעית בין מעבר כרם שלום לבין הים (באזור שבעבר היה בו "מוצב אלוף"), כך הודיע היום, (שני) דובר צה"ל. עוד נמסרו נתונים על המנהרות לכיוון מצרים שנחשפו, שיגורי הרקטות שנמנעו ומספר המחבלים שחוסלו, על פי ההערכת המפקדים בשטח.

אוגדה 162 של צה"ל נמצאת 40 יום בתוך רפיח. בשלב הראשון יצאו כוחות האוגדה על ציר "טאנצ'ר", תפסו את מעבר רפיח והחלו בהתקפה על שכונת "ברזיל". בצה"ל הסבירו כי ביצעו הטעיה למחבלים, כשנעו לצפון רפיח אך החלו במתקפה מדרום.

פעילות הכוחות במרחב (צילום: דובר צה"ל)
תפיסת צירים והתקדמות בפועלה. הכוחות ברפיח | צילום: דובר צה"ל

ציר פילדלפי, מציינים היום בצה"ל, היה עמוס מאוד בעשרות רקטות ארוכות טווח לישראל ובמשגרים. לדברי המפקדים בשטח, הפעולה של הכוחות הייתה מהירה, מפתיעה ומנעה מהמחבלים למלכד את ציר פילדלפי במטעני גחון, להשתלט עליו ובכך למנוע שיגורים לישראל, כשמתחילת המבצע כמעט ולא בוצעו שיגורים ממרחב רפיח.

ציר פילדלפי נחשב עד לתחילת המבצע כ"צינור החמצן" של חמאס, שדרכו בוצעו הברחות רבות ומשמעותיות דרך מצרים לרצועת עזה. לדברי המפקדים בשטח, כוחות אוגדה 162 איתרו במבצע שהחל כאמור לפני ארבעים יום 200 פירי מנהרות וחשוב מכך, 25 תוואי תת-קרקע ארוכים. אלו נמצאים בחקירה של יחידת יהל"ם, שבודקת האם הם חוצים לשטח מצרים או רק מגיעים עד לגבול.

מפקד חטיבה 401, אלוף-משנה בני אהרון, הפועלת תחת האוגדה סיפר: "פשטנו על המוצב הכי קדמי של חמאס על קו החוף כדי להשמיד בו תשתיות אויב מעל ומתחת לקרקע".

בכל הקשור לפירוק המסגרות הלוחמות של המחבלים, המפקדים בשטח מעידים כי 550 מחבלים שחוסלו זוהו בעיניים על ידי כוחות האוגדה במהלך 40 ימי המבצע עד כה, כשלדבריהם אף חוסלו יותר מחבלים, אך זה המספר שזוהה בוודאות בעין. 

לאוגדה 22 חללים במבצע ברפיח. גורמים בכירים מבהירים היום ביחס לטענות שעולות למגבלות על חימושים וירידה בסיוע של תקיפות אוויריות, כי לאוגדה יש את כל מה שדרוש על מנת לעמוד במטרותיה. עוד הדגישו בצה"ל כי הם סומכים על הלוחמים, שהתמודדו עם אירועים קשים אך מגיעים בשטח להישגים טקטיים משמעותיים.

בצה"ל מבהירים היום כי הם ממשיכים בלחימה ברפיח על פי תוכנית ותוך התעדכנות בהערכת המצב ובשיח ישר עם שר הביטחון והרמטכ"ל, כשהרצי הלוי מגיע כמעט בכל שבוע להערכת מצב באוגדה.

פעילות הכוחות במרחב (צילום: דובר צה"ל)
מחרטה לייצור תוואי תת-קרקע ולבנייתו, שימשה מחבלים לייצור רכיבים למנהרות | צילום: דובר צה"ל