חייל מכה חייל
חייל מכה חייל אחר, אילוסטרציה | צילום: רועי ברקוביץ'

בית הדין הצבאי של פיקוד הדרום דן באחרונה בעניינם של ארבעה לוחמים בצה"ל שהואשמו בעבירות של תקיפה וגרימת חבלה ללוחם אחר מהפלוגה, רק בגלל ויכוח על תורנויות ביחידה.

במהלך הוויכוח שפרץ בין קורבן העבירה לבין אחד מהם, הצטרף אל האחרון לוחם שהיה סגנו של רס"ר הפלוגה. אותו איש סגל הלם בפניו של הלוחם המותקף באגרופים. אל השניים הצטרפו עוד שני לוחמים נוספים וכל הארבעה היכו את הלוחם שהיה חסר אונים בכל חלקי גופו.

מעוצמת המכות הלוחם שהותקף נפל ארצה ואיבד לזמן קצר את הכרתו. אחד התוקפים אף ניסה להכות אותו במוט ברזל, אך שני לוחמים אחרים שהגיעו למקום חילצו את המותקף משם ומנעו את המשך הפגיעה בו.

כתוצאה מהתקיפה פונה הלוחם שהותקף לקבלת טיפול רפואי כשהוא סובל מדימום, נפיחות וחבלות בראשו ובפניו, ונשלח למנוחה של חמישה ימי גימ"לים בביתו. 

בעקבות המקרה חוקרי מצ"ח עצרו את ארבעת התוקפים לחקירה וגבו גם עדות מהלוחם שהוכה. בסיום החקירה הוגש כתב אישום בעניינם לבית הדין הצבאי של פיקוד הדרום, שם נגזר על איש הסגל התוקף עונש של ארבעה חודשי מאסר בפועל, הורדה לדרגת טוראי ופיצוי כספי של 1,000 שקל לחייל המוכה.

הנאשם ערער על חומרת עונשו, אך נדחה על ידי השופטים שהשיבו על הערעור: "תקיפת פקוד על ידי מפקד מנוגדת בתכלית למהות הפיקוד בצה"ל". יחד עם זאת ציינו השופטים כי במידה ויוכיח בתום שירותו הצבאי התנהגות חיובית, תישקל האפשרות למחוק את הרישום הפלילי שלו ולאפשר לו לפתוח דף חדש בחייו.

שני הלוחמים שהצטרפו לתקיפה נידונו לעונש של חודשיים מאסר בפועל ומשפטו של לוחם אחר שהיה המעורב הראשי בתקיפה טרם הסתיים.