לראשונה מאז טבח 7 באוקטובר, ארגון הטרור חמאס מודה שספג אלפי הרוגים במלחמה ברצועת עזה. בכיר בארגון, שיושב בקטאר, אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" בעילום שם ש"הארגון מעריך כי איבדו 6,000 לוחמים במהלך הסכסוך בן ארבעה חודשים". זאת כאשר מנתוני צה"ל עולה כי כ-12 אלף מחבלים חוסלו עד כה ברצועה.

אין דרך לאמת את נתוני ההרוגים שחמאס טוען להם בפעם הראשונה. אבל גם הנתון הזה מלמד על המלחמה האגרסיבית שישראל מנהלת בעזה. משרד הבריאות בעזה, שבניהול חמאס, טוען ל-28,985 פלסטינים שנהרגו במלחמה. ההערכה היא שנתון זה כולל אלפי מחבלים הרוגים וגם מאות אזרחים עזתים, שנהרגו כתוצאה משיגורי רקטות כושלים של חמאס ושאר ארגוני הטרור ברצועה. בישראל מעריכים שלמעלה מ-1,100 שיגורים היו כושלים והרקטות נפלו בתחומי הרצועה או שהתפוצצו עם השיגור, והרגו את המפעילים ואזרחים.

צה"ל, שחלק ניכר מהפעילות שלו מתועד על ידי אמצעי תצפית מגוונים, דיווח שהרג כמעט 12,000 מחבלים בעזה, זאת בנוסף לכ-1,000 מחבלים בתוך ישראל ב-7 באוקטובר. כמות המחבלים שנהרגו אינה מעידה על "ניצחון", אבל היא מספקת מידע על האינטנסיביות של הלחימה והאגרסיביות של צה"ל בתמרון הקרקעי. צה"ל ממשיך לפרק באופן שיטתי את היכולות הצבאיות והשלטוניות של חמאס, יעדי המלחמה העיקריים.

ההכנות לרפיח ומה הצפי להמשך הלחימה?

הבכיר האנונימי בחמאס, טען שבארגון עוד יכולים להילחם ו"מוכנים למלחמה ארוכה ברפיח". בפועל, חוליות הטרור של חמאס עוד נלחמות ויש גדודים שעדיין לא פורקו. אולם חמאס מתקשה בתקיפות נגד כוחות צה"ל בעזה, בכל יום הם מאבדים נכסים רבים וגם השיגורים צומצמו דרמטית, בזכות ההצלחות של התמרון הקרקעי.

מחבלים שנתפסו בח'אן יונס (צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
מחבלים שנתפסו בח'אן יונס | צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

בשיחה עם גורמים ביטחוניים הם מעריכים ששלב העצימות הגבוהה של המלחמה יימשך עוד כ-שמונה עד עשרה שבועות, אז יעברו בכל חלקי הרצועה לדפוס פעולה של "פשיטות", כפי שמכנים זאת בצבא, למרות שמדובר בתמרון קרקעי לכל דבר ועניין.

עוד על פי גורמים בצבא, שלב זה יימשך כשנה לפחות. אבל הם מוסיפים שהכרעת חמאס וארגוני הטרור ברצועה צפויה להימשך עוד כשלוש עד חמש שנים וגם יותר, בסגנון של פעולות צה"ל ביהודה ושומרון וכניסות על פי מודיעין. כאשר גם אז, לא יגיעו לכל מנהרה, רקטה או פצצת RPG ברצועת עזה, כאשר יהיה צורך למנף את ההישגים בשדה הקרב למערך משלים בשדה המדיני.