בבית הדין הצבאי של חיל הים נידון לאחרונה עונשו של לוחם ששירת בתפקיד בכיר באחת מספינות חיל הים בגין שימוש בלתי חוקי בנשק.

תחילת הפרשה לפני כחצי שנה. הלוחם בדרגת רב"ט נכנס לחדרו כשנשקו האישי מסוג 16-M מקוצר בידיו, דרך אותו, העביר את הנצרה למצב בודדת ולחץ על ההדק, כשהוא מכוון את הנשק לעבר חברו. למרבה המזל לא נורה כדור מהרובה וחייו של החבר ניצלו.

שבוע לאחר אותו מקרה חזר הלוחם על מעשיו וגם הפעם למרבה המזל הסתיים האירוע בלי נפגעים לאחר שכדור לא נפלט. כמה ימים לאחר מכן כיוון שוב הלוחם את הנשק לעבר גופו של חייל אחר. אחד החיילים שהיו בחדר וחשש לחייו ביקש ממנו להעביר את הנצרה למצב בודדת. לבקשת החייל הוצא הלוחם את המחסנית מהרובה, דרך עד ליציאת הכדור מבית הבליעה ורק כך שוב נמנע אסון.

המידע על מעשיו של הלוחם הגיעו לקצינים ביחידה ואלו פנו בעניין למשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח). חוקרי מצ"ח חקרו את הלוחם באזהרה וגבו עדויות מהלוחמים שעליהם הפעיל את משחק ה"רולטה רוסית". בתום החקירה הגישה הפרקליטות הצבאית כתב אישום חמור כנגדו לבית הדין של חיל הים.

במהלך המשפט, הציגו פרקליטיו של הלוחם מהסנגוריה הצבאית גיליון ללא עבירות משמעת לאורך שנה וחצי מאז התגייס לצבא. הלוחם הביע חרטה על מעשיו וציין כי ברצונו לחזור ולשרת בתפקידו בספינה.

השופטים כתבו בהחלטתם כי: "המעשים בהם הורשע הנאשם חמורים ומסוכנים. התרשמנו כי מעשיו של הנאשם ידעו הסלמה מן האירוע הראשון ועד האחרון, כאשר ניכר כי הנאשם אינו מבין את חומרת המעשים ואת עוצמת הסיכון הגלום בהם. מעשים של שימוש בלתי חוקי בנשק בין אם אגב וויכוח ובין אם מתוך קלות דעת עלולים להסתיים בתוצאות הרות אסון".

למרות זאת, לאחר שהודה במעשיו והביע חרטה חתם הלוחם על הסדר טיעון באמצעות פרקליטיו מהסנגוריה הצבאית, לפיו הודה במעשים שיוחסו לו - שימוש בלתי חוקי בנשק - וסוכם כי יקבל עונש קל יחסית למעשים החמורים שביצע - 80 ימי מאסר בפועל, ארבעה חודשי מאסר על תנאי והורדה לדרגת טוראי.