צה"ל חושף (רביעי) מנהרה של בכירי חמאס בה הוחזקו חטופים ישראלים ברצועת עזה, מאחורי סורגים. כוחות מיחידת יהל"ם ויחידה מיוחדת נוספת שתחת פיקוד אוגדה 98, פשטו על מנהרה תת-קרקעית אסטרטגית בח'אן יונס שבדרום רצועת עזה. הכוחות נלחמו במחבלים בתוך המנהרה.

במנהרה שהו בכירים מארגון הטרור חמאס והוחזקו בה חטופים. בצה"ל אומרים כי במנהרה זו שהו כ-12 חטופים בזמנים שונים, שלושה מתוכם שבו לארץ והשאר עדיין מוחזקים בעזה. במסגרת חקר המנהרה, התגלו מספר מתחמים ובהם חדר כליאה מתוחם בסורגים בו הוחזקו חטופים, חדר שירותים וחדר מנוחה, בו שהו מחבלים אשר פיקחו על החטופים.

צה"ל צירף להודעתו מספר סרטונים המתעדים את המנהרה מבחוץ ובעיקר מבפנים. בין היתר אפשר לראות בה פח מלא בקופסאות ריקות של תרופות, כשלא ברור אם מעידות על כך שניתנו לחטופים וכן שקים של אונר"א, שאמורים להיות סיוע הומניטרי לאזרחים אך בפועל שוב נראה כי מגיעים לידי חמאס, כאשר במהלך המלחמה תועדו על ידי כוחות צה"ל שקים כאלו שבתוכם הוסתרו בכלל אמצעי לחימה.

"יש פה מתחם כליאה, אפשר לראות את הגודל, נראה שהוא הוסב תוך כדי המלחמה, הסורגים וההתקנה נראים כמו משהו יותר חדש", אמר מפקד אוגדה 98 תא"ל גולדפוס בסיור מצולם במנהרה שנחשפה. "ארגון המחבלים השפל הזה נערך להעביר אוכל לכלואים בלי לפתוח את הסורגים", הוסיף תוך כדי שהוא מציג את התנאים במקום.

אורכה של המנהרה הוא מעל לקילומטר. כפי שארגון הטרור החמאס נוהג, גם מנהרה זו מוקמה בלב מרחב אזרחי בח'אן יונס ולפי הערכות מודיעיניות, הושקעו בבנייתה מיליוני שקלים.

המנהרה האסטרטגית היא חלק ממבוך תת-קרקעי מסועף, ומחוברת למנהרה שנחשפה לפני מספר שבועות בה הוחזקו חטופים נוספים. בנוסף, אותרו במנהרה ממצאים מודיעיניים ואמצעי לחימה של ארגון הטרור חמאס, כולל מטענים שנטרלו בה הלוחמים.

המנהרה של בכירי חמאס בה הוחזקו חטופים בתנאי כליאה (צילום: דובר צה"ל)
צה"ל חשף מנהרה של בכירי חמאס בה הוחזקו חטופים בתנאי כליאה | צילום: דובר צה"ל
תצלום אוויר של המתחם (צילום: דובר צה"ל)
תצלום אוויר של מנהרת בכירי חמאס שבה הוחזקו חטופים בעזה | צילום: דובר צה"ל