בתקופה האחרונה נרשמת מתיחות גבוהה בין רוסיה לארה"ב, לא רק סביב המלחמה באוקראינה אלא על מה שקורה בסוריה או יותר נכון בשמי סוריה. שני הצדדים מאשימים זה את זה בהפרה בוטה של ההסכמות על פעילות חילות האוויר שלהם במרחב האווירי בסוריה.

הפיקוד המרכזי בצבא ארה"ב פרסם בחודשיים האחרונים מספר סרטונים רשמיים המתעדים לטענתם התנהגות מסוכנת ולא מקצועית של טייסי קרב רוסיים בשמי סוריה, כלפי כלי טיס בלתי מאוישים שמפעיל שם צבא ארה"ב, כשבתקריות האחרונות אף משגרים המטוסים הרוסיים נורים, אמצעי שנועד בדרך כלל להגנה מפני ירי נ"מ אך במקרה הזה מזיק לכלי הטיס האמריקאים ויכול לגרום להפלתם.

בשבועות האחרונים גורמים בארה"ב כבר העלו את האפשרות למהלך צבאי נגד הרוסים בסוריה, גם על רקע שיתוף הפעולה שלהם עם איראן שם (טענו בין היתר שהרוסים אוספים מודיעין על הבסיסים האמריקאים ומעבירים למיליציות האיראניות).

האמריקאים תגברו משמעותית את כוחותיהם באזור, באוויר עם שליחת מטוסי קרב 16-F ו-35-F לבסיסים באזור וכן עם קידום של ספינות מלחמה למפרץ הפרסי, שם מסכנת לטענתם איראן את נתיבי השיט ומשתלטת על ספינות זרות.

מה שעשוי להעיד עד כמה המשבר נמצא בנקודת רתיחה הוא העובדה שבסוף השבוע שר ההגנה האמריקאי ונשיא רוסיה התייחסו בעצמם לאירועים בסוריה.

שר ההגנה האמריקאי, לויד אוסטין קרא לרוסיה "להפסיק להטריד את המל"טים האמריקאים בסוריה, להפסיק את התנהגותה חסרת האחריות ולציית לחוקי המרחב האווירי בסוריה", כך דיווחה ביום שבת סוכנות הידיעות 'רויטרס'.

מנגד, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר לכתבים כי ארצו מוכנה לכל תרחיש, אך אינה רוצה התנגשות צבאית ישירה עם ארה"ב, כך דיווחה סוכנות הידיעות TAAS ביום ראשון. "פעם יצרנו מנגנון מיוחד כדי למנוע את הסכסוכים האלה", הוסיף פוטין. "ראשי מחלקות מסוימות שלנו מתקשרים ישירות זה עם זה, יש להם הזדמנות להתייעץ בכל מצב משבר. זה מראה שאף אחד לא רוצה עימותים", אמר נשיא רוסיה, שלפחות על פי דברים אלו נשמע כמי שלא מחפש להסלים את המשבר.

בינתיים שני הצדדים ממשיכים להאשים זה את זה בהפרת המרחב האווירי בסוריה. ב-25 ביולי צבא ארה"ב דיווח שמטוס קרב רוסי ירה נורים שהזיקו לכטב"מ אמריקאי בשמי סוריה. יום לפני כן מטוסי קרב רוסיים התקרבו באופן מסוכן לכטב"מ אמריקאי. אדמירל אולג גורינוב, בכיר רוסי המוצב בסוריה, טען מנגד ב-24 בחודש כטב"מ של ארה"ב התקרב באופן מסוכן למטוסי קרב רוסיים בצפון סוריה.

מטוס הקרב (צילום: AFCENT)
מטוסי קרב שארה"ב שלחה למזרח התיכון | צילום: AFCENT