בתום שעות של חיפושים: איראן מאשרת רשמית שהנשיא אבראהים ראיסי ושר החוץ שלו חוסיין אמיר עבדאללהיהאן מתו בהתרסקות המסוק. בטלוויזיה הממלכתית באיראן דווח היום (שני) כי צוותי החילוץ הגיעו למיקום שברי המסוק ולא אותרו סימני חיים בזירה. לפי הדיווח והאישור של גורמים רשמיים באיראן, איש לא שרד. בציוץ בעמוד הטוויטר הרשמי של ראיסי נכתב: "שלום על אבראהים, עושי הטוב יתוגמלו. היה אחד מעבדינו הנאמנים". 

שרידי מסוקו של א-ראיסי
שרידי מסוקו של א-ראיסי
שרידי מסוקו של א-ראיסי
שרידי מסוקו של א-ראיסי

באיראן דווח אתמול (ראשון) בערב כי אותר מיקום מסוקו של הנשיא אבראהים ראיסי שהתרסק אחר הצוהריים במחוז מזרח אזרבייג'אן במדינה. מפקד משמרות המהפכה במחוז מסר כי "התקבל אות מהמסוק ומהטלפון הנייד של אחד מאנשי הצוות במקום ההתרסקות. כוחות הצבא בדרכם למקום". גם סוכנות הידיעות תסנים דיווחה כי זוהה מיקום ההתרסקות המדויק וכי מפקד משמרות המהפכה חוסיין סלאמי הגיע לאתר החיפושים.

באזור ההתרסקות שרר ערפל כבד שהקשה על הצוותים הפועלים בשטח. קודם לכן פורסמו באיראן דיווחים סותרים על התקדמות הצוותים. הטלוויזיה באיראן דיווחה כי המסוק נמצא וכי "ייתכן שיש ניצולים", אך הסהר האדום הכחיש את הדיווח ומסר כי "אין מידע על איתור המסוק של ראיסי".

נשיא איראן ראיסי (צילום: Reuters)
נשיא איראן ראיסי | צילום: Reuters
אזור ההתרסקות של המסוק שבו היה ראיסי נשיא איראן
אזור ההתרסקות

מעט לפני 16:00 דווח בכלי תקשורת באיראן כי מסוק ובו ראיסי היה מעורב בתאונה והקשר עימו אבד. עשרות צוותי חילוץ והצלה יצאו לאזור, אך לא הצליחו לאתר את המסוק במשך שעות בשל תנאי מזג האוויר הקשים.

לפי הדיווחים, המסוק התרסק בזמן נחיתת חירום. הטלוויזיה האיראנית דיווחה כי המסוק התרסק בגלל תנאי מזג האוויר הקשים וכי לא ברור אם הנוסעים נפצעו או נהרגו.

במסוקו של ראיסי היו גם שר החוץ האיראני חוסיין אמיר עבדאלליהאן, מושל מחוז מזרח אזרבייג'אן מאליכ רחמתי ונציגו של המנהיג העליון למחוז מזרח אזרבייג'אן מוחמד עלי א-האשם. שני מסוקים נוספים בשיירת הנשיא נחתו בהצלחה, אך לא ביעדם.

כוחות החילוץ שהגיעו לזירת התאונה שבה היה ראיסי
צוותי הצלה באזור החיפושים
כוחות החילוץ שהגיעו לזירת התאונה שבה היה ראיסי
צוותי הצלה באזור החיפושים

גורמים דיפלומטיים במערב העריכו אחר הצוהריים כי ראיסי לא שרד את התאונה ובכיר איראני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "חייהם של הנשיא ראיסי ושר החוץ בסכנה". הבכיר הוסיף כי "אנחנו עדיין מלאי תקווה, אבל המידע שמגיע מאתר ההתרסקות מאוד מדאיג".

הטלוויזיה הממלכתית באיראן משדרת משעות אחר הצוהריים תפילות לשלום הנשיא, והמנהיג העליון עלי ח'אמנאי אמר שגם הוא מתפלל לשלומו. ח'אמנאי ביקש להרגיע את העם האיראני ואמר כי "ניהול המדינה לא יושפע" מהתאונה. בהמשך כתב ח'אמנאי ב-X (טוויטר לשעבר): "אנחנו מקווים שהאל ישיב את הנשיא ואת פמלייתו לזרועות האומה".

במקביל לחיפושים, ממשלת איראן התכנסה לישיבה מיוחדת בתבריז, שם אמור היה לנחות מסוקו של ראיסי. את הישיבה ניהל סגנו של ראיסי, מוחמד מוח'בר, שאמור למלא את מקומו אם אכן נהרג.

כינוס מיוחד של ממשלת איראן לאחר תאונת המסוק
ישיבה מיוחדת של ממשלת איראן אחרי ההתרסקות

האיחוד האירופי הודיע כי לבקשת איראן, הוא מפעיל רשת למיפוי לוויינים של האיחוד לסיוע באיתור המסוק. גם טורקיה, רוסיה, קטאר ועיראק הציעו לסייע לאיראן בחיפושים.

משרד החוץ הסעודי מסר: "עוקבים בדאגה אחר הדיווחים, הממלכה עומדת לצד הרפובליקה האיסלאמית של איראן בנסיבות קשות אלו ונכונה לספק כל סיוע שדרוש". גם משרד החוץ של מצרים עדכן: "עוקבים בדאגה אחר החדשות על הנשיא ראיסי ושר החוץ עבדאללהיאן, ומתפללים לשלומם".