חיסול חוליית המחבלים על ידי כוח וכלי טיס של צה"ל אמש (ראשון) בגבול סוריה מביאה לידי ביטוי יכולת לסגירת מעגל אש, שהפכה בשנים האחרונות למיקוד של הצבא.

השינוי החל עם הפיכתו של התמרון היבשתי, מה שבעבר היה מוקד העוצמה של צה"ל, למהלך איטי ומוגבל. המציאות הזו הביאה את הצבא למצוא פתרון מכיוון אחר שכולל שילוב מודיעין ואש רחוקה באמצעות כלי טיס, עליהם טילים ופצצות חכמות.

מכיוון שמרחבי הלחימה של צה"ל כיום מאתגרים יותר וכוללים אויב חמקמק, הדרישה היא לסגירת אש מהירה, מדויקת וקטלנית.

נכון להיום מדובר בהתמקצעות של היחידות המיוחדות בלבד. שאר צבא היבשה, בניגוד לצבאות המערב, נמצא הרחק מאחור. אולם האירוע אמש הציג את יתרון השיטה כאשר כוח עוצמתי ונייד לו יכולות מכ"ם ותצפית איכותיים, קטל את החוליה תוך כדי סיכון עצמי שואף לאפס, בזכות אש מהאוויר.

מהודעות צה"ל עולה כי כוח של יחידת מגלן שוכב בגזרה כבר שבוע ימים. מותר להניח שהצוותים של היחידה לא היו שם במקרה, בעוד מארב שגרתי. אלה יחד עם אמצעי תצפית נוספים זיהו את החוליה שעות לפני שהתקרבו לגבול כדי להניח את המטענים.

עוד ניתן להניח לאור כל זה שגם כלי הטיס לא היה שם במקרה. מדובר בפעולה קלאסית לסגירת מעגל אש של צבא היבשה עם חיל האוויר.

בסרטון שהפיץ דובר צה"ל ניתן לראות כמה שניות לפני הפיצוץ את ארבעת המחבלים מתרחקים מהגבול. אחרי פחות משנייה אחד מהם נראה נופל לקרקע, אולי מירי קרקעי. יתכן מאוד ששמע את האיום מתקרב ולכן הפיל את עצמו לארץ. אז מתרחש הפיצוץ מהטיל ששוגר, לפחות על פי הודעת דובר צה"ל, מכלי טיס של חיל האוויר.

מהסרטון והודעת הצבא מסתמנת התמונה הבאה: המודיעין זיהה את החוליה, חיבר את הכוח היבשתי וכוחות תצפית נוספים. כל אלה סגרו על חוליית המחבלים והכווינו לעברה את כלי הטיס של חיל האוויר, שהיה החלק שסגר את מעגל האש וקטל את המחבלים.

תרגיל פלס"ר 7 וחיל האוויר (צילום: באדיבות גרעיני החיילים)
כוחות אוויר ויבשה בפעילות קודמת בצפון. מיקוד של צה"ל | צילום: באדיבות גרעיני החיילים