אחרי פיגוע הירי בחודש אוקטובר האחרון בו נפלה לוחמת המעברים סמלת נועה לזר ז"ל, קיבלה פלוגה נ"ד במג"ב את האחריות על מעבר שועאפט ובנוסף, פועלת בגזרת מחנה הפליטים. לאחר קבלת האחריות על המעבר, אירע במקום פיגוע נוסף, בו נפל לוחם הפלוגה סמ"ר אסיל סועאד ז"ל. על הרקע הזה, החליט מפקד מג"ב ניצב אמיר כהן להפוך את הפלוגה לפלוגת יסמ"ג (יחידת סיור מג"ב) צעד הכולל שינוי בציוד ובהכשרת הלוחמים.

בשבוע שעבר הוענק ללוחמות ולוחמי הפלוגה ציוד מבצעי חדיש, בהתאם לצורך והאתגרים המבצעיים בגזרת הפעילות של היחידה, במחנה הפליטים ובמעבר שועפאט. "זאת כחלק מהלקחים שהופקו משני הפיגועים והפעילות המבצעית האינטנסיבית במרחב", כפי שמציינים במג"ב.

עוד במסגרת הזו, לוחמי הפלוגה צפויים לצאת להכשרה מרוכזת, בה יעברו קורס שיעניק להם כלים נוספים התואמים את הצורך המבצעי, לרבות התמקצעות בתחומי הלחימה, הפרות הסדר והכשרה מבצעית לנשיאת אקדחים.

"הפלוגה הזאת היא תמונת הראי הטובה ביותר של החיל", אמר מפקד מג"ב ניצב אמיר כהן. עוד הוסיף: "הצורך להשתנות כל הזמן, הצורך לשנות כל הזמן, הצורך הזה להיות רלוונטי - הוא נכון לנו אל מול המציאות המשתנה והמתהווה כל הזמן בחברה הישראלית ובטח, נכונה לנו באתגרים שאנו עוברים במשמר הגבול ובחברה".

שינוי בהכשרת הלוחמים שתופסים את הגזרה (צילום: דוברות מג"ב)
פלוגת מג"ב בשועאפט תהפוך ליסמ"ג, מקבלת ציוד חדש ומתקדם | צילום: דוברות מג"ב
שינוי בהכשרת הלוחמים שתופסים את הגזרה (צילום: דוברות מג"ב)
פלוגת מג"ב בשועאפט תהפוך ליסמ"ג, מקבלת ציוד חדש ומתקדם | צילום: דוברות מג"ב

השדרוג ללוחמים בגזרה

לוחמי היסמ"ג שקיבלו את האחריות על המחסום קיבלו "כוונות השלכה" לכלי הנשק האישיים שלהם, מה שמאפשר ירי מהיר ומדויק. אתגרי הלחימה מחייבים את הלוחמים להסתמך על כך שהכוונת על נשקם האישי תאפשר להם להעניק מענה אופטימלי בפעילות המבצעית, כולל תחזוקה קלה ופשוטה.

זו כוונת קלה לשימוש וכיוון למטרה, המאפשרת ירי עם שתי עיניים פקוחות ובכך שמירה על שדה ראיה מלא. בנוסף ניתן דגש על מיגון מלא ונוח ללוחמים, שכחלק מהמשימה שלהם יעמדו שעות ארוכות במשמרת.

ההחלטה להעביר את האחריות על המחסומים האלה ליסמ"ג התקבלה בעקבות הרצף של האירועים קשים וכחלק מהמסקנות שמג"ב הפיקו. על רקע הזה ובעקבות התקלות והלקחים שעלו, במשמר הגבול החליטו כי הפלוגה שתאייש את המחסום תהיה פלוגת יסמ"ג המקבלת כוח אדם איכותי ועוברת הכשרה מקיפה בתחום הפרות הסדר והלחימה נגד טרור. יסמ"ג פועלות באופן ישיר תחת מפקדי המרחבים והמחוזות, נחשבות יחידות גמישות ואיכותיות למגוון רחב של איומים בתחום הטרור והפרת הסדר.