צה"ל ממשיך לפעול בבית החולים שיפא בעזה, כוחות שייטת 13 ויחידות מיוחדות נוספות בליווי צמוד של אנשי השב"כ ממשיכים לאתר במתחם בית החולים אמצעי לחימה ומחבלים. עוד עשרות מחבלים נעצרו במהלך הלילה והם נחקרו על ידי אנשי השב"כ.

בתוך כך, בשעות הצהריים הותר לפרסום כי רס"ב (מיל') סבסטיאן איון, בן 51, מראש העין, מפקד בחפ"ק מח"ט 401, נפל במהלך הקרבות באזור בית החולים שיפא. הוא החלל השני של צה"ל בפעילות הזו לאחר שאתמול נפל סמ"ר מתן וינוגרדוב ז"ל, לוחם בחטיבת הנח"ל.

סבסטיאן זל (צילום: דובר צה"ל)
רס"ב (במיל') סבסטיאן איון ז"ל | צילום: דובר צה"ל

בעדכון האחרון של דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי הוא מסר: "עצרנו יותר ממאתיים חשודים בטרור והם נמצאים כעת בחקירה, חיסלנו יותר מעשרים מחבלים בתוך מרחב בית החולים, בראשם המחבל פאא'ק מבחוח, ששימש כראש מנהלת המבצעים המיוחדים של ארגון ביטחון הפנים של חמאס. הוא נהרג בהיתקלות עם כוחות שייטת 13 במרחב בית החולים. בנוסף, כוחות מחטיבה 401 חיסלו יותר מעשרים מחבלים רק במרחב שבמעטפת, מסביב לבית החולים". חשוב לציין שבניגוד לפעם הקודמת, צה"ל מבצע את הפשיטה הזו, כמו גם אחרות, בסד"כ הרבה יותר קטן מבעבר, ובמהירות.

בית החולים שיפא הוא למעשה מתחם גדול של מספר בניינים. לוחמי צה"ל פועלים לטהר את המבנים אחד אחרי השני, ולכן הדבר נמשך כבר מספר ימים. הלוחמים סורקים את כל החדרים שבמבנים, חושפים אמצעי לחימה וגם כספי טרור כמו גם מערכות תקשורת שחמאס מפעיל במקום, כחלק מהניסיון שלהם לשקם את מוצב הפיקוד שנהרס בבית החולים שיפא, כשצה"ל פעל שם בפעם הקודמת. "יש לנו עוד מבנים לסרוק ויש לנו עוד מחבלים שנמצאים במרחב שאנחנו יודעים עליהם", אמר תא"ל הגרי.

באופן נדיר, השב"כ חשפו חלק מהפעילות של עובדי הארגון בעזה ובבית החולים שיפא. בתמונה שהופצה על ידי השב"כ ניתן לראות חוקר ורכז של השירות חוקרים את אחד המחבלים שהכוחות לכדו בבית החולים. "המידע שמסר בחקירה הועבר בזמן אמת להמשך פעילות הכוחות בשטח. עשרות פעילים נוספים מתוחקרים בשטח ונחקרים במתקני החקירות ומספקים מודיעין רב וערכי", הוסיפו בשב"כ.

לרוב בשירות הביטחון הכללי לא נוהגים לחשוף את הפעילות שלהם, בטח במלחמה. אולם במקרה של שיפא הם מדווחים שרכזי המודיעין שאחראים על המרחב, החוקרים ולוחמי היחידות המבצעיות, פועלים בצמוד ללוחמי צה"ל. הם מספקים להם מידע מודיעיני באופן מידי, במקביל למידע שמוציאים מהמחבלים שנתפסו חיים, מידע על עוד מחבלים שנמצאים בבית החולים ומי הם כמו גם על המקומות במרחב שיפא, בהם נמצא אמל"ח ותשתית טרור.

בצה"ל אומרים שייצאו מבית החולים רק עם סיום הפעולה ואיתור כלל המחבלים ותשתית הטרור. אולם גם בצבא מבינים שלא יהיה ואקום, ומכיוון שאין מי שיחליף שם את צה"ל, המחבלים יחזרו לשם כמו גם לכל מקום ברגע שהכוחות יצאו משם וסביר שנראה את צה"ל חוזר לבית החולים שיפא ולבתי חולים אחרים שהוסבו לטרור ושבהם ישראל פעלה בתמרון הקרקעי.

חקירת שבכ (צילום: דוברות שב"כ)
רכז וחוקר שב"כ בשטח | צילום: דוברות שב"כ

פורסם במקור 19.03.24 10:43