במהלך הלילה שבין שבת לראשון, לראשונה תחת פיקודה של חטיבת הצנחנים במילואים 646, לוחמי מילואים של צה"ל ומג"ב ביצעו במחנה הפליטים של ג'נין מבצע נרחב לסיכול טרור, על בסיס מודיעין של אמ"ן ושב"כ.

מה שעד 7 באוקטובר היה שמור רק ליחידות המיוחדות ולסיירות, מבוצע בחודשיים האחרונים על ידי לוחמי הגדודים של צה"ל, שרשמו הישגים גבוהים בלחימה נגד הטרור בגזרה של פיקוד המרכז.

בשנתיים האחרונות העלנו ב-mako ביקורת על ההזנחה של צבא היבשה, בעיקר החטיבות והגדודים הסדירים ובמילואים. בין השאר הביקורת נגעה ללחימה של צה"ל במסגרת אוגדת יהודה ושומרון, שם העדיפו להפעיל במבצעי המעצרים יחידות מיוחדות וסיירות, בזמן שאת הגדודים שחקו במשימות בט"ש שגרתיות ואפורות.

זאת הייתה חלק מהגישה של הצבא ליחידות המתמרנות, גישה שהביאה לפגיעה באמון ושחקה את היכולות של הגדודים. זאת למרות שבסופו של דבר, המחבלים ביהודה ושומרון היו לא יותר מכנופיות חמושות, שרמת הלחימה שלהן רחוקה מזו של המחבלים בעזה ובטח שבלבנון.

הכוחות בשטח (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי צה"ל בפעילות מעצרים באיו"ש | צילום: דובר צה"ל

בצה"ל הדפו את הביקורת באופן עקבי. טענו למורכבות של המבצעים האלה ולרגישות. המשיכו לשלוח לכל מעצר שכזה את יחידות העילית כמו הימ"מ ואחרות, למרות שברוב המקרים לא מדובר היה באיזה תרחיש קיצון של שחרור בני ערובה חלילה. במקרים רבים מדובר בלחימת שטח בנוי (לש"ב), תחום שבו אמור לשלוט כל לוחם בגדוד צה"לי ממוצע.

למרות זאת לוחמי הגדודים לא קיבלו את המשימות. מעבר לתחום המקצועי, שבו כל לוחם חי"ר אמור לדעת להילחם בשטח בנוי ולשלוט בנשק שלו, כמו גם המקצועיות הפיקודית, הפעלת הסיירות והיחידות המיוחדות בזמן שהגדודים "טחנו" מחסומים, השפיעה נפשית ומורלית על לוחמי הגדודים.

הם ראו איך בזמן שהם מבצעים משימות אפורות, ה"מיוחדים" קטפו את אור הזרקורים והצילו חיים של ישראלים רבים. ראו איך ה"מיוחדים" זכו לכותרות. בתחושה שלהם, צה"ל לא סמך מספיק על לוחמי הגדודים שלו, שהם עיקר הצבא והכוח הלוחם. בטח במקרה של אנשי המילואים.

בכירים בצה"ל איתם שוחחנו בימים האחרונים, הודו שגם זה השפיע על הלוחמים והמשמעת שלהם. עוד אמר אחד מהם: "כנראה שלפעמים צריך מלחמה כדי להבין ולשנות תפיסה". ואכן, מאז פרצה המלחמה בעזה, עיקר נטל הלחימה בשטחי יהודה ושומרון נמצא על כתפי לוחמי הגדודים בסדיר (בעיקר חטיבת כפיר) וגדודי המילואים. במבחן התוצאה "הם מספקים את הסחורה ביג טיים", כפי שאמר לנו גורם צבאי.

במבצע שהיה בין שבת לראשון בהובלת חטיבת הצנחנים במילואים, "שועלי מרום – 646" הושמדה תשתית טרור בג'נין, נחשפו מטענים מתחת ובצידי כבישים, נתפס אמל"ח רב והלוחמים חיסלו חמישה מחבלים ועצרו 21 מבוקשים. כוח מגדוד הצנחנים במילואים עצר בג'נין על בסיס מידע מודיעיני של שב"כ, את המחבל אסאמה עיסא מחמד בני פדל, החשוד בביצוע פיגוע הירי בחווארה בתאריך 19 באוגוסט 2023 בו נרצחו שי ואביעד ניגרקר ז"ל.

בנוסף, מאז תחילת המלחמה, כלומר פחות מחודשיים, נעצרו כ-2,000 מבוקשים ברחבי אוגדת יהודה ושומרון וחטיבת הבקעה והעמקים, מהם כ-1,100 המשויכים לארגון הטרור חמאס. לצורך ההשוואה, בכל שנת 2022 נעצרו 2,672 מחבלים ופעילי טרור בכל מבצעי המעצרים. צה"ל כמו שזה נראה גילה שיש לו צבא יבשה - ולא רק בעזה.