וסט ללוחמות
"וסט מודולרי שמותאם לגוף של הלוחמת במקומות הנכונים" | צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

הדיון הסוער סביב הלוחמות בצה"ל בהחלט לא הולך לדעוך בקרוב: לאחר שהוקמו שני גדודי לוחמות חדשים (אריות הירדן וברדלס) שהצטרפו לגדוד קרקל, כעת אושר שיוקם גם גדוד לוחמות חי"ר חדש, רביעי במספרו. הגידול במספר הלוחמות בצה"ל הביא את זרוע היבשה לבצע לא מעט שינויים בתחום, ובין היתר, נכנס לשימוש בחודשים האחרונים וסט חדש שמותאם במיוחד לגוף הלוחמת, כשקליטתו עתידה להימשך גם בחודשים הקרובים.

"עשינו וסט מודולרי שמותאם לגוף של הלוחמת במקומות הנכונים. אם בעבר היא הייתה לובשת וסט שלא בהכרח היה מתאים לגוף שלה והיה לה קשה להתנייד איתו, היום זה אחרת לגמרי", מסבירה ראשת מדור גיוס של זרוע היבשה, רס"ן מיטל מזל-תרים.

המאמצים לא מסתכמים רק בווסט החדש, כך מדגישים בצה"ל. "זיהינו פערים בנושא הלוחמות בתחום הגופני, בהכנה לשירות וגם בדאגה ללוחמת במהלך השירות עצמו", מוסיפה מזל-תרים. כל חייל מכיר את ההמתנה הארוכה לתורים לרופאים מומחים וחיילות בוודאי מכירות היטב את ההמתנה המעיקה גם לתור לרופא הנשים הצבאי. כעת, כך מסבירה רס"ן מזל-תרים, ללוחמות תינתן עדיפות ותורים לרופאי נשים וגם לטיפולי פיזיותרפיה יפתחו במיוחד עבורן.

מסע כומתה ראשון לגדוד ברדלס
לוחמות בגדוד ברדלס: יקבלו יותר תורים לרופאי נשים ולפיזיותרפיה | צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

כיום, מלש"ביות המסמנות בשאלון ההעדפות שלהן מוטיבציה גבוהה ללוחמה, מזומנות ליום מיון ביחידת מיטב בו מוצגות בפניהן כלל אפשרויות השירות כלוחמת. "אנחנו משבצים בעיקר במה שהבנות סימנו בעדיפות ראשונה ושנייה, משתדלים מאוד להתחשב. בסופו של דבר, לוחמת יכולה לחתום ויתור אם היא רוצה, אנחנו לא רוצים להגיע לזה", מסבירה רס"ן מזל-תרים. נושא נוסף שהוגדר כיעד הוא הכושר הקרבי, כאשר בהמשך צפויים להיפתח תקנים ייעודיים למדריכי וקציני אימון גופני בגדודים המעורבים.

פתיחת הגדודים החדשים לצד שילוב נשים במקצועות שבעבר לא היו פתוחים עבורן (לדוגמה, חובשת קרבית) נובעים בין היתר, מקיצור שירות הגברים משלוש לשנים לשנתיים ו-8 חודשים, אבל למזל-תרים חשוב להדגיש שזו לא הסיבה היחידה: "אם יש מקומות שאפשר לשלב בהם נשים ואנחנו בוחנים את זה ורואים שזה אפשרי מבחינת היכולות, אין שום סיבה שלא נממש את זה".