האלוף במיל' יצחק בריק הוא אולי מגדולי המבקרים של צה"ל עוד לפני המלחמה ומי שנקרא ללשכת ראש הממשלה במהלכה. אתמול (שישי) בערב הוא לא חוסך ביקורת גם על המנהיגים הבכירים ביותר. "צריך לעמוד מול האמת", אמר בריאיון ל"אולפן שישי", "תגידו איך אתם הולכים לנצח במלחמה, ואם אתם מבינים שאי אפשר בדרך הנוכחית - תודו בזה ותשנו קונספט. אל תספרו סיפורים".

 

לפי הניתוח של בריק, ישראל נמצאת היום בנקודה קריטית בלחימה בעזה: התושבים העזתים מצטופפים במחנות פליטים ברפיח, שם גם מסתובבים אלפי חמאסניקים ששולטים בדלק, במזון ובמנהרות. לדבריו, אלפי פירים ומאות קילומטרים של מנהרות עדיין פעילים והמעבר ממצרים לעזה חופשי.

"אם ננסה להיכנס למחנות ברפיח, לגדוע את ראש הנחש, יהיה שם הרג המוני", חזה בריק. "ארה"ב לא תאפשר לנו את זה וגם לא בטוח שנרצה. פרויקט הקמת מכשול בתוך הרצועה ייקח שנה ובדרך ייהרגו פועלים, והמצרים מתנגדים להקים מכשול בצד שלהם. לכן, אין לזה פתרון - וזה ניצחון של חמאס".

מעבר רפיח, עזה (צילום: רויטרס)
בריק: "ארה"ב לא תאפשר כניסה למחנות ברפיח". תושבים בדרום הרצועה | צילום: רויטרס

"אם לא נלך להסכם כזה נקבל מצב הרבה יותר קשה"

בריק, שכיהן בעבר כנציב קבילות החיילים, תיאר גם את הקושי של הצבא להמשיך להחזיק כוחות ברצועה. "כוחות צה"ל שיצאו מצפון הרצועה להתרענן השאירו מקום לחמאסניקים - שנכנסו חזרה", הוא אמר. "היום הרבה יותר קשה למוטט את חמאס. יותר קל להחזיר חטופים, אם נעשה את המעשה הנכון: ללכת להסכם עם חמאס של שחרור שלהם".

ההסכם, לדבריו, צריך לכלול יציאה של כוחות צה"ל מהרצועה. "במילא נחזור לגבולות ישראל כי אין לנו מספיק כוחות", הוא הסביר. "גם אם נרצה ללחום בצפון נצטרך להוציא אותם מעזה". הכוחות שיישארו בחוץ, לדבריו, יצטרכו לפגוע בחמאס במדויק בכל פעם שירים את ראשו. 

"אם לא נלך להסכם כזה נקבל מצב הרבה יותר קשה", העריך בריק. "יהיו יותר אבדות, כאוס וחשש הרבה יותר גדול. הכל כי רציתם (המנהיגים) לנצח בלי להגיד איך מנצחים". 

תיעוד תקיפות עזה (צילום: reuters)
בריק: "אם לא נלך להסכם נקבל מצב הרבה יותר קשה" | צילום: reuters

בריק פנה ישירות לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון יואב גלנט. "ידעתם להגיד שאנחנו נכנסים לעזה ולח'אן יונס - תגידו איך אתם נכנסים לרפיח, ואם אין לכם איך לעשות את זה - תשנו קונספט", אמר. "אתם מכריזים כל יומיים ש'נשמיד את חמאס ונחזיר את החטופים' - תגידו איך אתם מתכוונים לעשות את זה. אני מקשיב לאמירות של נתניהו ואחרים ואני מאוד מוטרד. מי שאחראי למחדל הגדול מנהל את המלחמה".

הפגישה עם נתניהו - וההמלצה: "עוד מלחמה? אין מספיק כוחות לזה"

האלוף במיל' פגש במהלך המלחמה את נתניהו מספר פעמים, בארבע עיניים. "הוא מקשיב לי, ואת חלק מהדברים הוא גם מקבל", טען. "אמרתי לו שאסור להיכנס במקביל למלחמה עם חיזבאללה כי צה"ל לא מוכן לזה. אין לו מספיק כוחות".

הצהרת משותפת של נתניהו, גלנט וגנץ (צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90)
בריק: "אני מקשיב לאמירות של נתניהו ואחרים ואני מאוד מוטרד" | צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

ועדת הבדיקה שמינה הרמטכ"ל שבה חברים קצינים בכירים בדימוס כמו הרמטכ"ל לשעבר שאול מופז מטרידה גם היא את בריק. "הצוות הזה לא טוב כי זה חבר מביא חבר", הסביר. "הם יצטרכו לבדוק את בכירי הצבא בשאלות על איך הם הובילו את הצבא ואת התרבות הארגונית הכושלת במשך שנים".