בראיון שנתן השבוע לרשת סקיי ניוז, אמר דובר צה"ל בערבית סא"ל אביחי אדרעי ש"שני הילדים של משפחת ביבס מקיבוץ ניר-עוז מוחזקים באזור ח'אן יונס בידי אחד הפלגים הפלסטיניים". ההערכה היא שהשניים מוחזקים על ידי ארגון "החזית העממית", להם יש פלג קטן ברצועת עזה.

לצד ארגוני הטרור הגדולים, חמאס והג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני (גא"פ), ברצועה פועלים מספר פלגים, כפי שזה מכונה. כלומר מספר ארגוני טרור שרובם קטנים מאוד. גם כאשר ישנה התנגשות אידאולוגית הם אמורים להישמע לחמאס, השולט ברצועה וההערכה היא שחמאס העבירו באופן מכוון חטופים ישראלים לאותם ארגונים, כחלק משיתוף הפעולה בניהם.

מדובר בסדר גודל של כ-12 ארגוני טרור קטנים, שיש להם כוח אש מסוים ואף משתתפים בלחימה נגד צה"ל בעזה. חלק מהם אף השתתפו במתקפת ה-7 באוקטובר, אם כי סביר שהם לא היו חלק מגל התקיפה הראשון של שש וחצי בבוקר, בגלל מידור.

מאז מרץ 2018 הפלגים הפלסטינים פועלים בשיתוף פעולה תחת מה שמוכר בשם "חמ"ל הפלגים המשותף", שהוקם בחסות איראן וחיזבאללה. מאז אותה שנה, הפעילות הצבאית של הפלגים הפלסטינים בעזה מנוהלת על ידי אותו חמ"ל, שבו שולט החמאס. משם ניהלו את ירי הרקטות ושיגור טילי נ"ט לעבר ישראל בסבבי ההסלמה הקודמים.

מחבל הארגון (צילום: MAHMUD HAMS/AFP via Getty Images)
מחבל חמוש של ארגון הטרור החזית העממית ברצועת עזה | צילום: MAHMUD HAMS/AFP via Getty Images

החזית העממית

ארגון טרור ותיק שהשורשים שלו מגיעים לשנות ה-60 ומאז ירד מגדולתו. לארגון יש פעילות קטנה גם בעזה ולבנון, וזרוע צבאית גם בעזה כאשר על פי הערכה יש להם כמה מאות מחבלים ומספר קטן של רקטות ומרגמות. מחבלים מהארגון הזה השתתפו במתקפת ה-7 באוקטובר והם מחזיקים בחלק מהחטופים, בהם על פי הערכה ילדי משפחת ביבס.

ועדות ההתנגדות העממית

ארגון טרור שהוקם במהלך האינתיפאדה השנייה על ידי ג'מאל אבו סמהדאנה, שחוסל בהמשך על ידי צה"ל. מאז הקמתו, הארגון היה פעיל בעיקר ברצועת עזה ובין השאר אחראים להתקפה שהובילה לחטיפתו של גלעד שליט.

מחבל הארגון (צילום: MAHMUD HAMS/AFP via Getty Images)
מחבל חמוש של ארגון ועדות ההתנגדות העממית ברצועת עזה | צילום: MAHMUD HAMS/AFP via Getty Images

לזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות כמה מאות עד אלפים בודדים של מחבלים. ברשותם היו כמה מאות רקטות. ראש הזרוע הצבאית של "ועדות ההתנגדות העממית" ברפיח, ראפת אבו הלאל, חוסל על ידי צה"ל במהלך המלחמה.

החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין

ארגון טרור ותיק שהתפצל מהחזית העממית, המונה כמה מאות בודדות של מחבלים. משמש בעיקר את חמאס כדי לבצע פעולות טרור מבלי לקבל אחריות. בידי הארגון מספר לא ידוע של רקטות. בסבבים קודמים הם שיגרו רקטות בהוראת חמאס ולאחר מכן כדי להרגיע את השטח, נטען שמדובר היה ב"ארגונים סוררים".

מחבלי הארגון (צילום: EMMANUEL DUNAND/AFP via Getty Images)
מחבלי ארגון החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין בעזה | צילום: EMMANUEL DUNAND/AFP via Getty Images
מחבלי הארגון (צילום: SAID KHATIB/AFP via Getty Images)
מחבלי ארגון החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין בעזה | צילום: SAID KHATIB/AFP via Getty Images

צבא האיסלאם

ארגון טרור קטן הנחשב לסניף של אל-קאעידה בעזה. לארגון זה יחסי אהבה/שנאה עם חמאס ובין הצדדים היו כמה התנגשויות לאורך השנים. אולם, מערכת היחסים הוסדרה במסגרת חמ"ל הפלגים המשותף ומאז הם נראו בלא מעט אימונים משותפים, לשני הארגונים.

תנועת אלאחראר הפלסטינית

מדובר בהתארגנות אנשי פתח לשעבר, המכנה עצמה תנועת אלאחראר (בני החורין) שהוקמה זמן קצר אחרי שחמאס השתלטו על עזה ב-2007. ההתארגנות מציגה עצמה כזרוע של הפתח שאינה מכירה במנהיגותו של אבו מאזן וככזו זכתה לתמיכת חמאס.

ההערכה היא שיש להם כמה מאות מחבלים וזרוע רקטית ומרגמות, שפעילותה נעשית בסיוע והכוונת חמאס. ב-17 בנובמבר דווח שצה"ל חיסל את ח'אלד אבו הלאל, מזכ"ל תנועת "אלאחראר" יחד עם בנו ופעילים נוספים, בתקיפה בשכונת שיח' רדואן.

מגני אל-אקצא 

ההערכה במקרה הזה שמדובר בהתארגנות כוללת של כמה כנופיות טרור בעזה, הפועלות בחסות חמאס, שלאורך השנים שימשו אותו להוצאת פיגועים מעזה וגם ביהודה ושומרון. מונים ככל הנראה כמה מאות מחבלים וגם הם נראו בעבר באמונים המשותפים של הפלגים.

בעזה יש עוד מספר התארגנויות קטנות עוד יותר הכוללות בין השאר את גדודי אלצאעקה, גדודי השהיד נביל מסעוד, חטיבת השהיד אל-עאמודי ושמות נוספים. אלה התארגנויות צבאיות קטנות, המבוססות בעיקר על אזורי מגורים ומשפחות בעזה. כדי לפזר יכולות וגם אחריות, מעריכים שחמאס העביר להתארגנויות האלה חטופים ישראלים.

מחבלי הארגונים (צילום: MOHAMMED ABED/AFP/GettyImages)
ארגוני הטרור בעזה, ארכיון | צילום: MOHAMMED ABED/AFP/GettyImages