קבוצה של 1,296 נשים התגייסו בחודש האחרון לצבא הקולומביאני, לאחר שבמשך שנים שירות החובה במדינה היה רק לגברים, והצבא לא קיבל חיילות לשורותיו. הצבא פתח את האפשרות לנשים בנות 18-24 להתנדב לשירות. ההחלטה לגייס נשים התקבלה בלחץ של משרד ההגנה וצבא קולומביה, והם מתארים אותה כ"חלק ממאמץ להגדיל את פוטנציאל המגויסים, את מספר התפקידים ואת המשמעות של נשים בשירות המדינה".

הצבא הקולומביאני מתחלק לחיילי חובה וחיילים מקצועיים שעובדים בשכר. כל אזרח בגילאים 18-24 מחויב לשירות חובה בן שנה. הצבא במדינה מסתמך על אותם מתגייסים צעירים בעיקר לתפקידי מטה וביצוע משימות מנהליות. לצבא יש גם חיילים מקצועיים, שתפקידם להתעמת עם ארגוני הגרילה וכנופיות הסחר בסמים שפועלות במדינה. 

אימוני הנשים של הצבא שם (צילום: AP Photo/Fernando Vergara)
הנשים שיתגייסו לצבא קולומביה לראשונה אחרי שנים | צילום: AP Photo/Fernando Vergara

חיילי הסדיר בצבא הקולומביאני יראו את הבית רק שלוש או ארבע פעמים בשנה, והם מחוייבים לחיות בבסיסים צבאיים ולהרוויח שכר חודשי זעום של כ-75 דולר. למרות זאת, הנשים שהתגייסו סיפרו לתקשורת המקומית שהן מקוות שהשירות יעזור להן לבנות קריירה צבאית, והן רואות בהתנדבות לצבא אפשרות שתעזור להן להשיג עבודה יציבה והזדמנויות אקדמיות.

בסך הכל, צבא קולומביה כולל כ-200 אלף חיילים - כאשר רק 1% מהם נשים. רוב החיילות הצטרפו לצבא קולומביה לאחר שלמדו באוניברסיטאות צבאיות. אחת הנשים סיפרה: "זה שאנחנו נשים זה לא מה שגורם לנו להיות פחות מסוגלות. למעשה, יש לנו הרבה כישורים וחוזקות שאין לגברים".

המהלך מתבצע ברקע הדיונים בקונגרס של קולומביה, על הצעת חוק שתבטל את שירות החובה ותאפשר לצעירים הקולומביאנים להחליף אותו בהתמחות חינוכית, פרויקטים סביבתיים או יוזמות לזכויות אדם. קצינים במדינה מתנגדים לחקיקה הזו, כיוון שלטענתם היא תפגע ביכולות הצבא.

אימוני הנשים של הצבא שם (צילום: AP Photo/Fernando Vergara)
הנשים שיתגייסו לצבא קולומביה לראשונה אחרי שנים | צילום: AP Photo/Fernando Vergara