דובר צה"ל התיר היום (שלישי) לפרסום שלפני שלושה חודשים סיכלו לוחמי חיל הים בשיתוף פעולה עם שב"כ ניסיון להבריח אמל"ח מסיני לרצועת עזה. מהודעת הצבא עולה שלוחמי פלגה 916 ויחידת סנפיר ביצעו מרדף בלב ים עד למעצר הסירה של המבריחים.

האירוע מפנה זרקור אל אחד מנתיבי ההברחה הפעילים לרצועת עזה ולאחת מיחידות חיל הים שאחראית על נתיבי השיט וסיכול אותן הברחות ופיגועים.

רוב אזרחי ישראל אינם מודעים לעבודה שלצד "טפטופי" הרקטות לעוטף עזה, חמאס יורה כמעט בכל שבוע רקטות לכיוון הים. מדובר בניסוי של רקטות חדשות או משודרגות שייכנסו לשירות בארגון הטרור.

לוחמות סנפיר
למנוע כל פעילות עוינת דרך הים. יחידת סנפיר | צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

השדרוגים האלה מבוצעים ברצועת עזה, אבל בעזרת רכיבים שמוברחים לרצועה בעקר דרך הים. הנשק שמוברח לעזה יוצא לרוב מאיראן אבל גם מלוב. אלו מתנקזים לסיני ומשם לרצועה דרך מנהרות או דרך הים.

הנתיב הימי עובר בעזרת סירות דייגים מעזה ומצרים שמחליפות ציוד או שהמצרים משליכים לים חביות חצי שקועות שנאספות על ידי כלי שיט עזתים. העובדה שחמאס ושאר ארגוני הטרור חמושים עד צוואר ויכולים לנהל לחימה אינטנסיבית שבועות ארוכים, מלמדת שחלק ניכר מהאמל"ח המוברח עובר בשלום.

אחת מהיחידות של חיל הים שעומדת מול שיטפון הנשק הזה, זו יחידת סנפיר המורכבת מלוחמות ולוחמים שפרוסים לאורך כל חופי הארץ, אחראים על אבטחת נמלי הים של ישראל, נתיבי השיט, מתקנים אסטרטגיים ועוד.

כאשר ספינת משא מגיעה לישראל לוחמי יחידת סנפיר מקבלים לא מעט פעמים את פניה כשהם מגיעים על סירה מהירה. הם עולים לספינה הענקית ומוודאים שהמטען הינו מה שהוצהר ולא ניסיון הברחה, כולל של מחבלים.

לוחמות סנפיר
אתגרים בלב ים. יחידת סנפיר בפעולה | צילום: דובר צה"ל, באדיבות גרעיני החיילים

מאות ואלפי ספינות ענק נכנסות למדינת ישראל בכל שנה ומישהו צריך לדאוג שהן לא יבריחו נשק, לא ישגרו מהן רקטות וגם שהן לא יתפוצצו בנמלי המדינה, תרחיש אימים של ממש. יחידת סנפיר אחראים על הנושא המורכב בהתחשב בעובדה שחלק ניכר מהייבוא לישראל נעשה דרך הים.

לוחמי יחידת סנפיר עושים זאת כשהם על גבי סירות מהירות חמושות במקלעים לצד הנשק האישי של הלוחמים. הם עובדים גם בצלילה, אז יבדקו שצוללני אויב לא חודרים לנמל ישראל או מתקרבים למתקנים וספינות ישראליות כדי לפגע.

הם גם מומחים לאבטחה. למשל כאשר חיל הים מתארח במסגרת אימונים מחוץ לגבולות המדינה, לוחמי יחידת סנפיר יאבטחו את הספינות ואנשי הצוות בנמל הזר.

היחידה מורכבת מלוחמים ולוחמות בסדיר ומילואים כאשר המוטו "דין אישה כדין גבר" וקבלה ליחידה מחייבת מעבר של מיונים מקדימים. ההכשרה נמשכת ארבעה חודשים וכוללת קורס להפעלת סירות מהירות, קורס צלילה 2 כוכבים ולוחמה בטרור.