על רקע ההסלמה מול חיזבאללה, מפקד פיקוד העורף האלוף רפי מילוא ערך בימים האחרונים סיור ביישובי הצפון - והודה בקולו כי בצה"ל עוד לא הצליחו לפתור את בעיית הביטחון בגזרה. הערב (רביעי) חשפנו ב"מהדורה המרכזית" את הדברים המלאים שאמר בסיור. 

הסלמה בצפון - סיקור N12

"אנחנו צריכים להסתכל קדימה, בעיקר אל מול החזרה של התושבים", אמר האלוף מילוא. "אנחנו צריכים להתחיל לחשוב על החזרה ואיך נערכים אליה. כלומר, שברגע שאומרים לנו 'אפשר לחזור' - איך באמת מתנפלים ונותנים מענה שיאפשר לעשות זאת כמה שיותר מהר. בין היתר כדי לראות שהילדים חוזרים לבתי הספר ב-1 בספטמבר".

מפקד פיקוד העורף, האלוף רפי מילוא, בסיור בצפון
מפקד פיקוד העורף, האלוף רפי מילוא, בסיור בצפון
מפקד פיקוד העורף, האלוף רפי מילוא, בסיור בצפון
מפקד פיקוד העורף, האלוף רפי מילוא, בסיור בצפון

בשלב הזה, מודה מילוא: "עוד לא פתרנו את הבעיה הביטחונית הזאת, ותושבים יצטרכו לחזור לפה ממקום של ביטחון. לדבריו, בדרום נפתרה "בצורה די משמעותית" בעיית הביטחון היסודי. "פה (בצפון) אנחנו צריכים קודם כל לדבר על הביטחון היסודי, ועדיין אני חושב שנצטרך לחשוב מה עושים אם זה לא מגיע ממקום של מלחמה".

למרות דבריו של רפי מילוא, לא נראה ש-1 בספטמבר אכן סומן כתאריך יעד. כפי שחשפנו שלשום ב"מהדורה המרכזית", ראש הממשלה נתניהו התייחס בישיבת הקבינט לתאריך המדובר וטען: "מי אמר ש-1 בספטמבר זה תאריך היעד? מה יקרה אם יחזרו כמה חודשים אחרי?". אמירה זו הצליחה לעורר את זעמם של תושבי הצפון המפונים, שכבר במשך יותר מחצי שנה לא שבו לבתים.

מתחילת המלחמה בעזה, שאיתה הסלים המצב גם מול חיזבאללה בגזרה הצפונית, עשרות אלפי תושבי הצפון פונו מבתיהם. ביממה האחרונה היו חילופי אש בצפון. חמישה מחבלי חיזבאללה נהרגו בתקיפות צה"ל, חיזבאללה שיגר נ"ט וטילים, צה"ל תקף עשרות מטרות בלבנון, וגלנט הזהיר שהקיץ הקרוב עלול להיות "חם ביטחונית", אולם ייתכן שדרוש שינוי עמוק יותר בתפיסה של ישראל כדי שהתושבים יוכלו לחזור לבתיהם.

הרבה מהמהלכים בצפון תלויים במה שקורה בדרום, בין אם תהיה עסקה או הפוגה שתביא להסדרה בצפון ובין אם לאו, אולם זה עוד לא באמת קורה - והקצב של הדברים איטי. על אף שהחל שיח על חזרתם או אי חזרתם של תושבי הצפון לבתיהם ב-1.9.24, היום מדברים כבר על 1.11.24. הכול משתנה, וישראל צריכה להסתכל על הדברים בזווית רחבה.

 

בתחילת החודש שעבר פרסמנו ב"מהדורה המרכזית" כי הרמטכ"ל הרצי הלוי דרש מהקבינט לכלול את החזרת תושבי הצפון המפונים - כחלק מיעדי המלחמה. אולם בפועל זה עוד לא קרה ולא נראה אז שיש תאריך יעד לכך. דרישה דומה השמיעו גם ראשי הרשויות בצפון, שנדחו גם הם.