23:35 - חיל האוויר יירט כטב"ם מסוריה, חיל הים יירט שני כטב"מים באזור אילת; המיליציות הפרו-איראניות קיבלו אחראיות על השיגורים

צה"ל עדכן כי לפני זמן קצר מטוסי קרב יירטו מטרה אווירית חשודה שעשתה את דרכה לשטח ישראל ממרחב סוריה, המטרה לא חצתה לעבר שטח הארץ.

בנוסף, בשיתוף פעולה של חיל הים וחיל האוויר, ספינת טילים מסוג "סער 4.5" ומטוסי קרב יירטו לפני זמן קצר שתי מטרות אוויריות שהיו בדרכן לשטח ישראל מכיוון מזרח. המטרות לא חצו לעבר שטח ישראל ולא הופעלו התרעות בהתאם למדיניות.

בתוך כך, המיליציות הפרו-איראניות בעיראק טענו שתקפו את אילת באמצעות שני כטב"מים.

21:38 - דובר צה"ל: הרמטכ"ל מינה באישור שר הביטחון ראש חטיבת מבצעים ומפקד למכללה הבין-זרועית לפיקוד חדשים

דובר צה"ל הודיע כי בדיון איוש שהתקיים היום בראשות הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי ובאישור שר הביטחון יואב גלנט הוחלט על המינויים הבאים: תת-אלוף ישראל שומר ימונה לראש חטיבת המבצעים, ותת-אלוף דן נוימן ימונה למפקד המכללה הבין-זרועית לפיקוד ומטה.

תא"ל ישראל שומר, מפקד אוגדה 146 (צילום: חדשות 12)
ישראל שומר | צילום: חדשות 12

20:10 - הותר לפרסום: גופות ארבעת החטופים חולצו מתת-קרקע בג'באליה במבצע של צה"ל והשב"כ

צה"ל חשף כי גופות ארבעת החטופים שאותרו בשבוע שעבר, אותרו במבצע לילי של צה"ל והשב"כ לאחר מאמץ מודיעיני ואיסופי שנוהל בשירות הביטחון הכללי ובמפקדת השבויים והנעדרים שבאגף המודיעין יחד עם שאר היחידות בצה"ל. "המאמץ נמשך כמה חודשים וכלל איסוף מודיעיני וניתוח אינדיקציות מודיעיניות לכדי תמונה אחת".

עמית בוסקילה, איציק גלרנטר, שני לוק, רון בנימין
עמית בוסקילה ז"ל, איציק גלרנטר ז"ל, שני לוק ז"ל, רון בנימין ז"ל

"במהלך הלחימה של צוות הקרב של חטיבת הצנחנים בלב ג'באליה, לוחמי צוות קרב גדוד 202 נלחמו במרחב האיתור במשך שלושה ימים בקרבות עצימים. במבצע משותף של לוחמי צנחנים והשב"כ נסרק מבנה חשוד ואותר בו פיר המנהרה. לאחר מציאת הפיר, לוחמי יהל"ם נכנסו במבצע לילי לתוואי התת-קרקעי וניהלו בתוכו לחימה, נטרלו חסימות ואיתרו אמצעי לחימה בתוך שימוש בטכנולוגיות ייחודיות. במהלך התקדמות הלחימה, לוחמי יהל"ם יחד עם כוחות השב"כ ויחידת 504 איתרו את גופות החטופים וחילצו אותן מהתת-קרקע".

19:24 - דובר צה"ל: צה"ל תקף חוליית מחבלים נוספת שזוהתה נכנסת למבנה צבאי של חיזבאללה בדרום לבנון

כוחות יחידה 869 זיהו מחבלים נכנסים למבנה צבאי במרחב אל-עדייסא. על פי דובר צה"ל, זמן קצר לאחר הזיהוי מטוסי קרב תקפו את המבנה ששהו בו המחבלים. בנוסף, מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו משגר של חיזבאללה במרחב עייתא א-שעב, שזוהו ממנו שיגורים אל עבר מרחב בירנית במהלך היום.

בנוסף מסר דובר צה"ל כי במהלך היום זוהו כמה שיגורים מלבנון שחצו לעבר מרחבים שונים בצפון הארץ. "כתוצאה משיגור שנפל במרחב בירנית חייל צה"ל נפצע קל ופונה לקבלת טיפול רפואי, משפחתו עודכנה. כוחות צה"ל תקפו את מקורות הירי". 

16:15 - גלנט על התנגדותו לממשל צבאי בעזה: "נצטרך לגייס לוחמים ל-4 שנים. אין לנו חיילים לזה"

שר הביטחון הסביר את התנגדותו לשליטה צבאית בעזה בישיבת סיעת הליכוד וטען כי "זה יאריך את השירות הצבאי ל-4 שנים. אין לנו מספיק חיילים לזה. אני נגד מדינה פלסטינית. שלא יהיה שם לא חמאס ולא ישראל".

גלנט הוסיף על רקע חילופי ההאשמות בינו לבין נתניהו כי הוא נשאר במפלגת הליכוד. "הליכוד זה הבית", אמר.

12:35 - הלחימה בג'באליה וברפיח: כוחות צה"ל חיסלו מחבלים ופשטו על יעדי טרור

צוותי הקרב של אוגדה 98 ממשיכים בלחימה בעיר ג'באליה שבצפון רצועת עזה, כך עדכן דובר צה"ל. הכוחות פשטו על יעדי טרור, איתרו אמצעי לחימה במתחם אונר"א וחיסלו מחבלים בקרבות פנים אל פנים.
במהלך פעילות צוות הקרב של חטיבה 7, זיהו הלוחמים מיחידה כמה מחבלים שנשאו משגרי RPG, בתגובה הכווינו כלי טיס של חיל האוויר שחיסל את המחבלים.

כוחות אוגדה 162 פועלים במזרח רפיח. כלי טיס של חיל האוויר חיסל מפקד בדרג טקטי בארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי, לצד שלושה מחבלים נוספים. כוחות אוגדה 99 נלחמים במרכז הרצועה - חיסלו מספר מחבלים בירי טנקים והשמידו מבנים צבאיים שבהם הוטמנו מטענים.

מטוסי קרב וכלי טיס של חיל האוויר תקפו ביממה האחרונה כ-80 מטרות של ארגוני הטרור ברצועת עזה. בין המטרות שהותקפו, מחסני אמצעי לחימה, משגרים, מבנים צבאיים, חוליות מחבלים ותשתיות טרור נוספות.

12:25 - דיווח: ישראל תקפה בסוריה

בערוץ אל-מיאידין הלבנוני דיווחו: כטב"ם ישראלי תקף משאית בפאתי אל-קוסיר, אזור חומס שבמערב סוריה. 

12:16 - אזעקות בשורת יישובים בגליל המערבי בגלל חשד לחדירת כטב"ם

אזעקות הופעלו ביישובים בגליל המערבי: אדמית, אזור תעשייה אכזיב מילואות, אילון, בצת, גורן, גורנות הגליל, חניתה, יערה, לימן, מצובה, ערב אל-עראמשה, ראש הנקרה, שלומי. כמו כן, התרעות הופעלו חשש לחדירת כלי טיס בשלומי, מטה אשר ומעלה יוסף.

12:15 - דיווח בסקיי ניוז בערבית: ארבעה הרוגים בתקיפה בא-נאקורה, בדרום לבנון

11:20 - גלנט ליועץ לביטחון לאומי של ארה"ב: "מחויבים להרחבת הפעולה הקרקעית ברפיח"

שר הביטחון יואב גלנט אירח בלשכתו את היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב ג'ייק סאליבן. השניים קיימו פגישה מורחבת, שבה השתתף גם הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי, ודנו בהתקדמות המלחמה ברצועת עזה ובמאמצים להשבת החטופים. השר גלנט הציג ליועץ סאליבן את ההתאמות שביצעה ישראל לפינוי האוכלוסייה ממרחב רפיח והצבת מענה הומניטרי. שר הביטחון הדגיש בפני היועץ לביטחון לאומי כי הרחבת הפעולה הקרקעית ברפיח היא חלק מחובתה של ישראל לפרק את החמאס ולהשיב את החטופים.

שר הביטחון יואב גלנט בפגישה עם  ג׳ייק סאליבן (צילום: תקשורת שר הביטחון)
שר הביטחון יואב גלנט בפגישה עם היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב סאליבן | צילום: תקשורת שר הביטחון

השניים שוחחו על המתיחות בגבול הצפון, שר הביטחון אמר לסאליבן כי המשך התוקפנות של חיזבאללה והסירוב להגיע להסדר עלולות להוביל להסלמה משמעותית, כדי שישראל תוכל להשיב את תושבי הצפון לביתם במצב ביטחוני שונה. כמו כן, דנו השניים בדרכים לחיזוק מעמדה האסטרטגי של ישראל במזרח התיכון. גלנט הודה ליועץ לביטחון לאומי על מחויבותו האישית למען ביטחון ישראל, ועל עמידתה של ארה"ב לצד ישראל נגד האיומים השונים.

שר הביטחון יואב גלנט בפגישה עם  ג׳ייק סאליבן (צילום: תקשורת שר הביטחון)
"מחוייבים להרחיב את המבצע ברפיח", שר הביטחון יואב גלנט בפגישה עם סאליבן | צילום: תקשורת שר הביטחון

08:30 - התרעת צבע אדום הופעלה בשדרות, לא דווח על נזק או נפגעים

06:50 - מטרות חיזבאללה הותקפו בידי צה"ל בדרום לבנון - בהם מבנים צבאיים

מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו הלילה מטרות של חיזבאללה בדרום לבנון, כך עדכן דובר צה"ל. בין המטרות שהותקפו: מבנים צבאיים של ארגון הטרור במרחב בליידא, אל-ג'יבין ואל-עדייסא, עמדת תצפית של הארגון במרחב שיחין שבדרום לבנון.

06:23 - דנו על המלחמה בעזה: סאליבן נפגש עם נתניהו והרצוג

היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא יצחק הרצוג, היועץ לביטחון לאומי צחי הנגבי והשר לעניינים אסטרטגיים רון דרמר כדי לדון במלחמה בעזה, וכן בהמשך הקשרים בין המדינות להבטחת שחרור כל החטופים והשגת המטרה המשותפת - תבוסה מתמשכת של חמאס.

00:30 - הבית הלבן פירסם הודעה על פגישות היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן בישראל

בהודעה, נכתב כי סאליבן נפגש עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, הנשיא יצחק הרצוג, היועץ לביטחון לאומי צחי הנגבי והשר לעניינים אסטרטגיים רון דרמר כדי לדון המלחמה בעזה, ובהמשך הקשרים בין המדינות להבטחת שחרור כל החטופים והשגת המטרה המשותפת - תבוסה מתמשכת של חמאס.

20:48 - לוחמי צה"ל מצאו תיעוד של דפנה אליקים בת ה-8, שצולם בעת שהייתה בשבי חמאס

דובר צה״ל פרסם סרטון שנמצא על ידי כוחות צה״ל ברצועת עזה, בו מתועדת אלה אליקים בת ה-8 על ידי מחבלי חמאס בזמן שהייתה בשבי.

20:43 - רה"מ נשאל בישיבתו עם ראשי הרשויות בצפון: "איך מחזירים את התושבים?"

הסתיימה פגישת ראשי הרשויות בצפון עם רה״מ נתניהו. כתב N12 בצפון, אדר גיציס, עודכן כי  במהלך הפגישה, ראש הממשלה נתניהו נשאל "איך מחזירים את התושבים המפונים?". רה"מ השיב: "יש לי תוכנית סדורה להחזיר את התושבים עם ביטחון מלא״. עם זאת, נתניהו סירב לפרוס את תוכניתו עבור ראשי הרשויות אבל הבטיח: "הצפון ישגשג".

גבי נעמן, ראש מועצת שלומי מסר ל-N12: "סיימנו כרגע. היה דיון מאוד סוער, רה״מ שמע את טענותינו. ראש הממשלה קיבל החלטה שביום רביעי תובא החלטת ממשלה שמוסכמת על כל הצדדים. ממש בשעה זו מנכ״ל ראש הממשלה יושב עם מנכ״ל משרד האוצר, והמטרה היא שההסכם יבוא על פתרונו עוד הלילה".
 
בהודעה רשמית שפרסמה לשכת רה״מ, נתניהו סירב לנקוב בתאריך חזרת התושבים לבתיהם: "אני לא הולך להגיד לחיזבאללה מה אנחנו הולכים לעשות. אני לא משתף אויב מושבע שלנו בתאריכים ואיך בדיוק נעשה את זה. בתחבולות תעשה לך שלום וביטחון, אבל גם מלחמה. אנחנו מחויבים להחזיר את הביטחון, ואנחנו נעשה את זה. כרגע נפתור את הדברים שהעלתם. אם נעמוד בכל הדברים האלה הצפון יפרח, זה הולך לקרות בדרום וזה יקרה גם בצפון".
 
19:29 - גלנט בבסיס 8200: "אנחנו יודעים איך האויב חושב ואיפה נמצאים הבכירים - ואנחנו מסכלים אותם"

שר הביטחון יואב גלנט, הגיע לביקור באחד מבסיסי יחידת 8200 בדרום הארץ. בהודעה שפרסם, הוא התייחס לתמרון הקרקעי של צה״ל ברפיח, וכתב: "אנחנו התחלנו לסגור את הברזים של חמאס בדרום הרצועה והפעולה הזאת תימשך. אנחנו בתהליך ואנחנו רואים את ההשפעה של העניין".

למרות שישראל לא הצליחה לחסל את רוב הצמרת המדינית והצבאית של חמאס במשך שבעת חודשי המלחמה, השר גלנט שיבח בהודעתו את התפקוד של קהיליית המודיעין: "בזכות הפעולות שלכם, ושל גורמים נוספים באמ"ן ובמודיעין הישראלי, אנחנו יודעים בהרבה מאוד מקרים איך האויב חושב, איך האויב נערך, איפה נמצאים הבכירים שלו ואנחנו מסכלים אותם, וגם עושים מבצעים רגישים כמו שחרור חטופים".

18ֿ:13 - הותר לפרסום: רס"ן גל שבת, מ"פ בצנחנים, מת מפצעיו בבית החולים לאחר שנפצע ברצועה

רס"ן גל שבת, בן 24 מהיישוב קציר, מ״פ חץ בגדוד 202 של הצנחנים, נפטר מפצעיו לאחר שנפצע קשה לפני ארבעה ימים בהיתקלות עם מחבלים בצפון רצועת עזה.

רס"ן גל שבת ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
רס"ן גל שבת ז"ל | צילום: דובר צה"ל