חייל מכה חייל (צילום: רועי ברקוביץ')
אב לחייל המשרת בבסיס: "הבן שלי חי בפחדים, בפאניקה שהחיילים הבדואים יפגעו בו" (אילוסטרציה) | צילום: רועי ברקוביץ'

בסיס משמר הנגב, או בשמו האחר, בסיס "אבירי הדרום", משמש כבסיס תובלה המשרת את כל מתקני צה"ל בדרום ומשלב בתוכו חיילים ממגזרים שונים, ביניהם חיילים בני הפזורה הבדואית. המצב שיכול היה להיראות מבחוץ כמו הרמוניה, דווקא מתגלה כמצב בעייתי מאוד וגורם ללא מעט חיילים לבקש לעבור לבסיס אחר. לדברי חיילים וקצינים בבסיס, קבוצה של חיילים בדואים המשרתים שם משליטה אימה וטרור עד כדי כך שחלק מהמשרתים ביקשו לעזוב לבסיס אחר.

א', חייל המשרת בבסיס טוען כי במהלך השנה האחרונה הבסיס הפך למקום שמפחיד לשרת בו בגלל כמה חיילים בדואים שמאיימים על חייהם של החיילים היהודים. "היו עליי ועל עוד כמה חיילים איומים ברצח. הם רוצים להשתלט על הבסיס לעשות מה שהם רוצים. מי שמנסה להתנגד ולא עושה מה שהם מבקשים, חוטף ובגדול. לא כל התלונות הגיעו למצ"ח ולבכירים בבסיס, כי החיילים המאוימים חוששים לחייהם. הזהירו אותם שאם יעזו להתלונן על מכות ואיומים שקיבלו, הם ירצחו אותם", סיפר א' לפז"ם.

"אבא בא לקחת אותי כדי שלא ירצחו אותי"

ע', בן 18 עם ותק של שבוע בצבא, הגיע לטירונות וקורס בבסיס. את קבלת הפנים שהוא קיבל ביום הראשון בבסיס הוא לא ישכח. "כמה חיילים בדואים תקפו אותי באמצע הלילה ואיימו לדקור אותי במהלך השינה אם אעז להתלונן נגדם לקצינים בבסיס. הם היו מאוד מסוכנים ומפחידים", שיחזר ע' בשיחה עם מקורביו. "למחרת התקשרתי להורים שלי וסיפרתי להם מה קרה, אבא שלי התקשר מיד למפקד המחלקה ותיאר בפניו מה עשו לי. אחר כך הוא בא מיד לבסיס ולקח אותי הביתה כדי שהתוקפים לא ירצחו אותי".

"מיד כשהבן שלי אמר לי שהוא הותקף ושחייו בסכנה, התקשרתי למ"מ שלו ואמרתי לו שאני בא לקחת אותו הביתה לפני שאקבל את בני חס וחלילה בארון", מספר האב ד' כשהא נסער. "הם איימו לרצוח אותו אם יעז להתלונן. אחרי שיחות רבות עם מפקדים בבסיס ולאחר שהובטח לי שהתוקפים נזרקו מהבסיס ומצה"ל החזרתי את הבן שלי לבסיס. כמה שעות לאחר שהבן שלי חזר לבסיס התברר לי שאותם תוקפים נמצאים לא רחוק מהאוהל שלו. החברים של הבן שלי עדכנו אותי שהתוקפים, החיילים הבדואים, הבטיחו לסגור איתו חשבון בגלל שהתלונן נגדם ושהם יגיעו אלינו הביתה לפגוע בנו. מיד נסעתי לבסיס ולקחתי את הבן, אני לצערי לא סומך על הטיפול של צה"ל חייו של הבן שלי חשובים לי יותר".

ע' לא חזר מאז לבסיס, אבל גם בבית, כך הוא מספר, הוא מתקשה להירדם. "הבן שלי חי בפחדים, בפאניקה שהחיילים הבדואים יפגעו בו", מספר אביו. "אני לא מוכן לקחת סיכון. הבן שלי מוכן לשרת בצה"ל, אבל לא בבסיס שחייו נתונים בסכנה ממשית. מי ערב לביטחונו של בני? הבטיחו לי שהוא יהיה מוגן, אבל התוקפים חזרו. מה שקורה בבסיס הזה זו הפקרות. הכתובת מרוחה באדום על הקיר ולא עושים דבר. למה מחכים? שירצחו שם חיילים? קצינים בבסיס אמרו לי שהם היו נוהגים באותו האופן אם דבר כזה היה קורה לבן שלהם", קובל האב.

"בקרוב נצטרך לשלם פרוטקשן לחיילים"

במקרה חמור אחר שאירע לפני כמה חודשים, שלושה חיילים בדואים איימו על חייו של קצין, בגלל שהעז להעיר להם הערה. במקרה אחר, מש"ק בבסיס קיבל איומים על חייו מחייל בדואי שקיבל הערה על תפקודו. נגד החייל המאיים הוגשה תלונה והוא נשפט ל-10 ימי מחבוש.

בסיס אבירי הדרום
בסיס משמר הנגב

"התרענו בפני קצינים בסיס שהמצב האבסורדי עוד עלול לאלץ אותנו לשלם לחיילים דמי חסות- פרוטקשן כדי שישמרו על הילדים שלנו. תראה לאיזה מצב הגענו?", זועם אחד מהורי החיילים. "הבן שלי כל יום מספר לי על חוויות קשות שהוא עובר, על איומים שהוא מקבל מחיילים בדואים שמנסים לסחוט אותו כספית".

יצוין, כי חלק מהחיילים הבדואים שהיו מעורבים במעשי אלימות קשים ובאיומים סולקו מהבסיס ומצה"ל אבל לטענת גורמים שונים בבסיס התופעה עדיין לא מוגרה לחלוטין. חלק מההורים אף שיגרו מכתבים ללשכת הרמטכ"ל ופנו לכמה חברי כנסת כדי שיתערבו ויטפלו בתופעה המסוכנת.

תגובת דובר צה"ל: "בצה"ל רואים בחומרה את האירועים המוזכרים ע"י הכתב, מפקדי הבסיס פועלים בנחישות כנגד תופעות פסולות אלה וכל מקרה מטופל לגופו הן במישור הפיקודי והן באמצעות פנייה לטיפול מצ"ח. המכתב המדובר התקבל בלשכת הרמטכ"ל ויענה במישרין לפונה".