אגף התקשוב מציג את התשובה שלו לזליגת המוחות המצטיינים אל ההיי-טק האזרחי: "מסלול כוכב – מפתחים את העתיד". מדובר במסלול חדש שנולד לאור שינויי הטכנולוגיה ומיפוי העולם מבחינה קיברנטית לאורך השנים, ונוכח הצורך לקדם את התוכניתנים של צה"ל ולהקנות להם ניסיון שיאפשר לצה"ל להיות מהגופים המתקדמים בעולם.

המסלול מיועד לבודדים שיעברו הכשרה צבאית, מקצועית ואקדמית – שתשים אותם בחזית הטכנולוגיה תוך מספר שנים מעטות. בכדי להעלות את גיל הפרישה של תוכניתנים מצטיינים ולשמור עליהם, המסלול עתיר זכויות וגורמי משיכה לקהל הצעיר.

חיילים (צילום: דן קינן, במחנה)
מסלול "כוכב". מיועד ל"אלפיון העליון" של התוכניתנים (אילוסטרציה) | צילום: דן קינן, במחנה

"צה"ל מבסס את האפקטיביות המבצעית על היכולת הטכנולוגית"

"מסלול כוכב" הוא רב זרועי וחובק את חיל המודיעין, חיל האוויר, חיל הים ואגף התקשוב. המסלול מבטיח למשתתפיו לימודים אקדמיים ושירות קבע עד דרגת רב-סרן בתפקיד ליבה מרכזי בתחום התקשוב.

"מטרת המסלול להכשיר מקצועית ופיקודית את התוכניתנים המצטיינים של צה"ל", הסביר מפקד ממר"ם, אלוף משנה נועם רוזנפלד. "העובדות הברורות קובעות שצה"ל הולך ומתפתח טכנולוגית, ויש לזה השפעה על האפקטיביות וההכרעה בשדה הקרב", הוא ציין.

לדבריו, המסלול מאפשר את שילוב האתגרים המבצעיים בצה"ל לשאיפות והרצונות האישיים של כל חייל במסלול. אל"ם רוזנפלד ציין כי "מעטים המקומות בהם העשייה והציונות הם חלק מאותו התבשיל, כשערך הביטחון עומד לנגד עינינו ולא הערך הכלכלי".

את המסלול מייעדים ל"אלפיון העליון" של התוכניתנים, ליבת דור העתיד של מובילי מערך התוכנה בצה"ל. המסלול כולל קורס קצינים מוקדם ולימודים באוניברסיטה הפתוחה של מדעי המחשב, שבהמשך מומרים ללימודים פורמאליים באוניברסיטת תל אביב. משם מובטח למשתתפים רצף תפקידי ליבה במערך התקשוב. כך ירכשו תואר ראשון בגיל מוקדם וללא צורך בנתונים דוגמת פסיכומטרי או בגרות.

בכל מועמד מושקעים מאות אלפי שקלים שנועדו לייצר מנהיגים מסוג אחר – מנוסים ובעלי יכולות מטאוריות. "במאפייני הלחימה החדשים אנו נדרשים להציג עליונות טכנולוגית", אמר מפקד אגף הקשר והתקשוב, האלוף עוזי מוסקוביץ'.

"הסיבה להשקעה נעוצה בכך שצה"ל של 2012 והלאה מבסס את האפקטיביות המבצעית שלו על היכולת הטכנולוגית", אמר קצין הקשר הראשי, תת-אלוף איל זלינגר. "בזכות הטכנולוגיה אנחנו לא מחוייבים להיכנס לתמרון יבשתי כדי להשמיד את אויבנו. המחשוב הופך למימד נוסף שמהווה פוטנציאל לתקיפה. לכן עלינו לסמן את המוכשרים ביותר שיהיו בדור הפיקוד הבא של צה"ל".

לאתר צה"ל

>> ממר"ם: החנונים שמנהלים את מלחמות העתיד