הרוג ישראלי בקרבות בעיר בחמוט שבאוקראינה. רודיאון ויינר ז"ל, לוחם לשעבר בצה"ל שהתנדב לצבא אוקראינה, נהרג בתחילת החודש וכעת הסכימה משפחתו לפרסם זאת. הוא הותיר אחריו את אשתו ובתו בת ה-4 שהגיעו ללוויה שנערכה בעיר הולדתו קריבוי רוג. בן 26 היה במותו.

"איבדנו חבר נהדר", אמר ל-mako חברו של ויינר, ישראלי שגם הוא נלחם באוקראינה. "בתקופה האחרונה איבדנו המון אנשים טובים, כולל ישראלים. אבל זו הבחירה שכולנו עשינו במודע".

ויינר התגורר בעיר כרמיאל ולישראל הוא עלה במסגרת פרויקט תגלית, ממקום של ציונות ורצון להיות לוחם בצה"ל. הוא התגייס ואחרי שעבר גיבוש, שירת כלוחם ביחידת עורב נח"ל. שבועיים לפני המלחמה באוקראינה הוא טס לשם לביקור משפחתי ומיד עם פרוץ הקרבות החליט להתנדב לצבא אוקראינה.

ויינר נלחם בקרבות שהתפתחו באזור קייב, כולל בשדה התעופה הוסטומל, שם האוקראינים הצליחו להכריע את הצנחנים הרוסים שהשתלטו על השדה. בהמשך עבר לחטיבה המוטסת ה-77 כחלק מצוות ההקמה של היחידה ושירת שם כסמל מחלקה. בהמשך נשלח עם יחידתו לבחמוט, שם מתנהלים קרבות עזים בין הצבא הרוסי לאוקראיני.

הלוחמים (צילום: Serhii Mykhalchuk/Global Images Ukraine/GettyImages)
לוחמי תותחנים אוקראינים במלחמת רוסיה-אוקראינה, באזור בחמוט | צילום: Serhii Mykhalchuk/Global Images Ukraine/GettyImages

ההערכה היא שבאוקראינה יש למעלה מאלף ישראלים שהתנדבו להילחם נגד הרוסים. רובם ילידי אוקראינה שעשו עלייה. אולם ישנם גם בוגרי צה"ל רבים שלא נולדו שם והתנדבו להילחם נגד הרוסים ולאמן חיילים אוקראינים. בין הישראלים היו בחודשים האחרונים מספר הרוגים, שלא כולם פורסמו לבקשת משפחתם. לא מעט מהם גם נפצעו, כאשר חלק הגיעו לישראל כדי לקבל טיפול רפואי.

לאחרונה פרסמנו ב-mako כתבה על ישראלי שהתנדב להילחם באוקראינה ונפצע שם. בזמן הכתבה הוא קיבל טיפול רפואי ומאז חזר לאוקראינה. לאחרונה אמר שזה יהיה "עד הניצחון". בישראל מטופלים בימים אלה מספר חיילים אוקראינים שנפצעו בקרבות. מבית החולים ברזילי, נמסר שהיום אחד מהם, חייל ששמו אלכסנדר, שנפצע קשה ואיבד את רגליו, שוחרר אחרי טיפול של חצי שנה להמשך שיקום.

לוחמים בחזית (צילום: Chris McGrath/GettyImages)
לוחמי צבא אוקראינה ברחובות בחמוט | צילום: Chris McGrath/GettyImages

למרות המחיר הכבד, הישראלים שנלחמים באוקראינה מוסרים שבכוונתם להילחם עד הניצחון. היום כמה מהם המשרתים בכוחות המיוחדים של המשמר הלאומי האוקראיני, העלו סרטון ובו אמרו "אנחנו נתנגד לכל אגרסיביות של הרוסים, כל חייל אוקראיני, כל אזרח נותנים מאה אחוז ואנחנו ננצח". המתנדבים האוקראינים ביקשו למסור תנחומים למשפחתו של ויינר והבטיחו לשאת לעד את זכרו.