חודשיים אחרי שארבעה צוערים מגדוד נצח יהודה (הנח"ל החרדי) הודחו מקורס הקצינים לאחר שיצאו מטקס במהלך הופעה שכללה שירת נשים, מחליט המג"ד, סא"ל עמיחי סגל, להבהיר את הפקודות חד משמעית. "החיילים יכולים להחזיק בדעתם האישית, ואני מכבד את זה שיש להם רבנים איתם הם מתייעצים מהבית", אמר המג"ד. "עם זאת, בסופו של דבר, כגדוד אנחנו מכבדים אך ורק דעה אחת - זו שמוכתבת לנו על ידי פקודות הצבא".

הנח"ל החרדי (צילום: עמותת נצח יהודה)
לוחמי הנח"ל החרדי באימון. גדוד ללא נשים, כולל מש"קית ת"ש | צילום: עמותת נצח יהודה

לא מאמין במונח 'הקצנה דתית'

סא"ל סגל עומד בראש הגדוד החרדי היחיד בצה"ל, אשר תחת פיקודו משרתים גם דתיים-לאומיים רבים. הוא הבהיר כי הרבנות הצבאית היא זו שמתווה את הקווים המנחים להתנהלות הדתית בצה"ל, וכי החיילים נדרשים לנהוג לפי עקרונותיה. "אני לא מאמין במונח 'הקצנה דתית'", אמר סא"ל סגל. "בסופו של יום מדובר בהתמודדות של מפקדים מול חיילים. זה שיש היום הלכה זה לא חידוש, וגם העובדה שיותר אנשים מקפידים עליה היא לא חדשה".

לפני מספר חודשים הדיח המג"ד את אחד הלוחמים בגדוד, לאחר שזה לא הסכים לבצע תרגולת ביום שבת לפני יציאה לסיור - אף על פי שהרבנות הצבאית מתירה לעשות זאת. "הבהרתי לו שכיוון שלא מילא פקודה שלי, אני לא יכול לסמוך עליו שבשעת מבחן יבצע מה שאבקש", סיפר סא"ל סגל. "אני לא מקבל סירובי פקודה, וגם לא נתקלתי במקרים כאלו מאז. רציתי שהמקרה הזה יהווה דוגמה, וכעבור כמה ימים החייל התנצל, אמר לי שפעל כפי שהרב שלו הנחה אותו, ושהוא מבין את חומרת המעשה". 

חייל מתפלל  (צילום: דובר צה"ל, אתר צה"ל)
חייל נצח יהודה מתפלל בשטח. "זה שיש הלכה - זה לא חידוש" | צילום: דובר צה"ל, אתר צה"ל

עקב הדחת הצוערים: הוקם צוות לבחינת מדיניות

לאחר הדחת הצוערים מבית–הספר לקצינים (בה"ד 1) ולאור מספר מקרים דומים שהתעוררו בשנים האחרונות, החל לפעול בנושא צוות בכיר בראשות ראש אגף כוח האדם, האלוף אורנה ברביבאי. הצוות, שעתיד להגיש את מסקנותיו בקרוב, בוחן מחדש את מדיניות צה"ל בכל הנוגע לשירות המשותף של בנים ובנות, ובכלל זה גם את פקודת השילוב הראוי, שיצרה לא מעט אי–הבנות מאז שנקבעה.

הנח"ל החרדי (צילום: יוני מרקוביצקי , אתר צה"ל)
חיילי הגדוד מרימים ספר תורה. האם ישנה הקצנה דתית בצה"ל? | צילום: יוני מרקוביצקי , אתר צה"ל

לעמוד הפייסבוק של "במחנה"

>> חיילות צה"ל הופרדו בחגיגות שמחת תורה - ונטשו בזעם